Wiadomości
Benedykt Wietrzykowski był m.in. inicjatorem stworzenia pomnika i placu Gdynian Wysiedlonych (Fot. Agencja KFP/Marek Michalak)

poniedziałek,

22 lutego 2021

15:21

Nie żyje Benedykt Wietrzykowski. Przez lata przypominał i dbał o historię wysiedlonych gdynian

Zmarł społecznik i wieloletni prezes Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych Benedykt Wietrzykowski. Miał 82 lata. O jego śmierci w poniedziałek w mediach społecznościowych poinformowała Agnieszka Kubera, starsza siostra zmarłej w 2014 roku aktorki Anny Przybylskiej, których był ojczymem.

Benedykt Wietrzykowski od urodzenia związany był z Gdynią, a od ponad 20 lat starał się o upamiętnienie 100 tysięcy gdynian wysiedlonych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

- Pamięć o tych wydarzeniach trzeba kultywować, bo często ludzie już o nich zapominają, a niejednokrotnie też zmieniają fakty. My robimy wszystko, aby tak było. Ale czy Bóg nam na to pozwoli i zdążymy, trudno przewidzieć - mówił Radiu Gdańsk 13 października 2020 roku, przy okazji 81. rocznicy rozpoczęcia wysiedleń w Gdyni Benedykt Wietrzykowski.

- Jak zakładałem stowarzyszenie w 2000 roku było nas (gdynian wysiedlonych - dop. red.) 2 tysiące, teraz nie doliczymy się już nawet setki - tłumaczył.

ODZNACZENIA I ZASŁUGI

W 2013 roku Benedykt Wietrzykowski odznaczony został medalem Pro Patria za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

To dzięki jego staraniom teren u zbiegu ulic Starowiejskiej i Dworcowej, a więc miejsce, w którym gdynianie czekali na transport w nieznane, nazwano placem Gdynian Wysiedlonych. W 2014 roku doprowadził też do budowy tam pomnika Gdynian Wysiedlonych.

Data i miejsce pogrzebu Benedykta Wietrzykowskiego nie są jeszcze znane.

 

Marcin Lange/pb