Wiadomości
(Fot. Flickr/Gero Brandenburg)

poniedziałek,

22 lutego 2021

17:06

Pył z Sahary dotrze na Pomorze. Kiedy można się go spodziewać?

We wtorek wieczorem do północnych części kraju dotrze pył z Sahary. Zjawisko od pewnego czasu kumulowały się nad Afryką Północną i właśnie zaczyna przesuwać się w stronę Europy zachodniej. Tak zwana kalima dotrze aż do Skandynawii przechodząc m.in. także przez Pomorze.


Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich nazywają to zjawisko kalimą. Powstaje w wyniku burz piaskowych nad wschodnią częścią Sahary. W piątek powstały idealne warunki do silnej transmisji tego pyłu. Między wyżem nad Morzem Czarnym a niżem nad Atlantykiem powstał kanał powietrza, którym to prąd z południa transportuje do Europy olbrzymie jego ilości.

POPRZEZ MORZE ŚRÓDZIEMNE PO POLSKĘ

Przez miniony weekend pył przemieścił się przez Morze Śródziemne i dotarł na południe Hiszpanii oraz Francji. Silny prąd będzie kontynuował transmisję na północ kontynentu.

Zjawisko będzie także można zobaczyć w Polsce. Pył saharyjski ma do nas dotrzeć we wtorek zdaniem Marka Parringtona, głównego naukowca z Copernicus Atmosphere Monitoring Service. Piasek powinien być widoczny w kraju aż do środy i obejmie północne części Polski.

 

#SaharanDust continuing across northern Europe in coming days with potentially more for Spain & France later in the week. @CopernicusECMWF Atmosphere Monitoring Service @ECMWF 5-day aerosol optical depth forecast initialized at 21 Feb at 00 UTC https://t.co/jN1baaQQ5Q https://t.co/pR9rveYcdE pic.twitter.com/eVS1ZXTizG

— Mark Parrington (@m_parrington) February 21, 2021

 


JAKOŚĆ POWIETRZA

Napływ pyłu może spowodować spadek jakości powietrza. Najgorzej ma być w Europie Zachodniej. Tam wysokie stężenie pyłu zwiększy poziom zanieczyszczenia powietrza. Ponadto niebo może przybrać czerwony kolor. Zdaniem Parringtona, ciężko jest przewidzieć skalę zjawiska.

 

 

Andrzej Kowalski