Wiadomości
(fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

poniedziałek,

22 lutego 2021

08:22

Na początku tygodnia w Polsce nawet 18 stopni Celsjusza. Na Pomorzu najchłodniej w kraju, ale i tak na plusie

Przez cały tydzień prognozowane są wysokie, wiosenne temperatury. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie termometry mogą pokazać nawet 18 stopni Celsjusza. W weekend prognozowane jest ochłodzenie, jednak temperatury wciąż mają być dodatnie. 
Jak poinformował w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron, poniedziałek zapowiada się słonecznie z temperaturami dochodzącymi do 12 stopni Celsjusza. W nocy z poniedziałku na wtorek po raz kolejny miejscami spodziewane są mgły, które ograniczą widoczność do ok. 100 metrów. - Będziemy mieli trudne warunki, zwłaszcza dla kierowców - powiedział.

Na wschodzie Polski nocą można spodziewać się lekkiego mrozu. - To będzie od -2 stopni, -4 stopni do +1 stopnia Celsjusza na zachodzie. Nieco cieplej nad morzem, bo tam do 2 stopni Celsjusza - mówił synoptyk.

We wtorek w związku z przejściem frontu atmosferycznego na północy kraju możliwe jest lekkie zachmurzenie i niewielkie opady, jednak na pozostałym obszarze wciąż ma być słonecznie. Temperatura wyniesie od 6 stopni na północnym wschodzie do nawet 17 stopni na Dolnym Śląsku. - Jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej będzie chłodniej, ok. 4-5 stopni Celsjusza - wskazał synoptyk.

CIEPŁO AŻ DO WEEKENDU

- Ciepło, które teraz napłynie, utrzyma się praktycznie do przyszłego weekendu. Według najnowszych prognoz dopiero w piątek, potem w sobotę i niedzielę pogoda nieco zmieni się w stosunku do tego, co mamy teraz - pojawi się więcej chmur, przelotne opady deszczu i nieco się ochłodzi - powiedział.

Jednak - jak wskazał - ochłodzenie ma być "dość symboliczne". - Wciąż będziemy notować dodatnie temperatury w nocy, w dzień temperatura z tych dwucyfrowych zmieni się na jednocyfrową, ale to dalej będzie w zakresie od 5 do 10 stopni Celsjusza - mówił Gawron.

Najwyższe temperatury prognozowane są na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, gdzie od wtorku do czwartku termometry mogą pokazać 18 stopni Celsjusza. - Zważywszy na to, że mamy luty i te standardy ostatnich tygodni przyzwyczaiły nas do tego, że temperatura nawet lekko dodatnia jest już czymś przyjemnym, to temperatura na poziomie 18 stopni rzeczywiście jest powiewem wiosny - skomentował synoptyk. 

NA POMORZU CIEPŁO, ALE NIE AŻ TAK

W województwie pomorskim w poniedziałek temperatura maksymalna wyniesie od 4 do 7 stopni Celsjusza. Zachmurzenie nie będzie duże, wiatr słaby, z kierunków południowych. W nocy wskazania termometrów mogą spaść minimalnie poniżej zera, ale nad morzem będą utrzymywać się na poziomie 2 stopni Celsjusza na plusie. 

We wtorek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego. Rano lokalnie spodziewać się będzie można mgieł ograniczających widzialność do 400 m. Temperatura maksymalna - podobnie jak w poniedziałek - wahać się będzie od 4 do 7 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

PAP/IMGW/mrud