Wiadomości
Ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim poznamy w połowie maja (Fot. Gdynia.pl/T.Kamiński)

niedziela,

21 lutego 2021

11:48

Gdynia czeka na projekty do Budżetu Obywatelskiego. Na razie pomysłów dużo mniej niż w 2020

To już ostatni moment, aby zgłosić projekt do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Gdyni. Wnioski przyjmowane będą do poniedziałku do północy.
Do piątku mieszkańcy zgłosili ponad 70 pomysłów. To znaczne mniej niż w rekordowym 2020 roku, gdy wypłynęło 269 projektów dzielnicowych i 13 miejskich. Michał Guć, wiceprezydent Gdyni liczy jednak, że ostatecznie liczba projektów będzie zbliżona do tej sprzed roku.

- To generalnie nasza cecha narodowa, że robimy różne rzeczy na ostatnią chwilę, więc cały czas może być tak, że jeszcze pojawi się duża liczba projektów i w ostatecznym rozrachunku będzie ich nawet więcej niż przed rokiem - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

KWOTA, PO KTÓRĄ WARTO SIĘ SCHYLIĆ

- Od liczby ważniejsza dla nas jest jednak jakość pomysłów. W naszych dzielnicach jest jeszcze dużo do zrobienia, a do podziału jest ponad 11 mln zł, a wiec naprawdę poważna kwota i warto się po nią schylić - dodaje Michał Guć.

Projekty składać można w trzech kategoriach:

- Dzielnicowych małych, czyli o wartości do 10 tys. zł.

- Dzielnicowych dużych, których wartość nie może przekraczać 90 proc. budżetu dzielnicy

- Miejskich, które podzielone są na kilka dodatkowych klas, a nowością wśród nich jest tzw. zielony budżet obywatelski.

PIENIĄDZE NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA

- Milion złotych z puli miejskiej dedykowany jest projektom prośrodowiskowym i klimatycznym. Takim, które mają zapobiegać zmianom klimatycznym lub nas do nich przygotowywać. A więc to wszelkiego rodzaju zielona infrastruktura, parki kieszonkowe, ogrody deszczowe czy różnego rodzaju działania związane z upałami czy nasadzeniami drzew. Liczymy tu na dużą kreatywność mieszkańców - tłumaczy wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Ostateczną listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w tegorocznym Budżecie Obywatelskim poznamy w połowie maja, a samo głosowanie odbędzie się w drugim i trzecim tygodniu czerwca.
 
Marcin Lange/pb