Wiadomości
Naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo utraty słuchu u mężczyzn pijących codziennie, co najmniej jedną kawę jest o 15 proc. mniejsze (Fot. Pixabay)

czwartek,

11 lutego 2021

08:15

Picie kawy zmniejsza ryzyko utraty słuchu u mężczyzn. Według badań wystarczy nawet jedna filiżanka dziennie

Dla wielu dzień rozpoczyna się wraz z pierwszym łykiem kawy. Mężczyźni, którzy tak właśnie robią, przy okazji chronią swój słuch. Jak bowiem przekonują najnowsze badania, wystarczy jedna kawa dziennie, aby zmniejszyć ryzyko utraty słuchu. Co ciekawe, u kobiet nie ma zależności pomiędzy kawą a jakością słuchu.


Naukowcy odkryli, że prawdopodobieństwo utraty słuchu u mężczyzn pijących codziennie co najmniej jedną kawę jest o 15 proc. mniejsze. Zespół sugeruje, że kawa może mieć korzystny wpływ na słuch ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne.

NIE DOTYCZY KOBIET - DLACZEGO?

Co ciekawe podobnego związku między kawą a funkcją słuchu nie znaleziono u kobiet, co zdaniem zespołu może wynikać z różnic w fizjologii. - Poziom estrogenu, którego kobiety mają więcej, chroni przed utratą słuchu związaną z wiekiem, więc wpływ diety na słuch byłby "mniej istotny" - wyjaśnili naukowcy.

Jednak dr Marcos Machado-Fragua, który był częścią zespołu badawczego, ostrzegł, że kawy „nie należy spożywać w nadmiarze, zwłaszcza w przypadku kłopotów z tolerancją kofeiny".

NIE TYLKO SŁUCH

Te doniesienia są bardzo istotne, szczególnie w kontekście wcześniejszych badań, które wskazały, że starsze osoby cierpiące z powodu pogorszenia słuchu częściej doznają urazów i zapadają na depresję. Zaś Global Burden of Disease Study szacuje, że utrata słuchu jest piątą wiodącą przyczyną niepełnosprawności na świecie.

PAP/ako