Wiadomości
Jeśli rozmowy nie przyniosą rezultatów mieszkańcy są zdecydowani rozpocząć protest (Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

wtorek,

02 lutego 2021

17:00

Blokowana droga, mnóstwo błota pod kołami. Ciężarówki utrudniają życie mieszkańcom Czapel. "Chcemy normalnych dojazdów"

Dramat mieszkańców Czapel na granicy Gdańska i Żukowa. Biegnąca przez środek miejscowości droga została  zablokowana, zabłocona i zniszczona przez ciężki sprzęt. W pobliżu trwa kilka budów hal magazynowych. Mieszkańcy są zrozpaczeni, bo, jak mówią, nie mają możliwości przejścia do przystanku ani bezpiecznego przejazdu.

Ulica jest zastawiona przez ciężarówki i coraz bardziej dziurawa. - Chcemy normalnych dojazdów do pracy, tego, byśmy nie musieli niszczyć samochodów i chcemy chodnika dla bezpieczeństwa pieszych - mówi sołtys Czapel Katarzyna Cichowicz. Dodaje, że od drogowców trudno jest wyegzekwować dbałość o drogę. Uważa, że powinni mieć inną.

- Tak być nie powinno - przyznaje Tomasz Wawrzonek z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Prawo wjazdu w Bysewską mają jedynie firmy, które otrzymały od miasta identyfikator w zamian za zobowiązanie naprawy ulicy. Aut jeździ o wiele więcej, dlatego będą ograniczenia wjazdu ciężarówek od strony Czapel oraz zakaz ich postoju.

 

20210201 121243

(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

 

PLANOWANY OBJAZD

- W planach ma też powstać jednokierunkowy objazd przez ulicę Botaniczną, która zostanie wyłożona płytami. To na nią ma przenieść się część prac zaplecza budowy, które teraz prowadzone są na Bysewskiej - mówią drogowcy.

Obaj zarządcy drogi dostrzegają problem, ale też obaj widzą niedociągnięcia po stronie sąsiada. Wiceburmistrz Żukowa Tomasz Szymkowiak mówi, że jedna z firm już zadeklarowała współfinansowanie wiejskiego chodnika. Z pozostałymi chce rozmawiać.


- Z podwykonawcą spotkamy się w tym tygodniu i uzgodnimy, co dalej możemy w tej kwestii zrobić, aby mieszkańcy mieli na przyszłość jakieś zabezpieczenie - tłumaczy.

 

20210201 121327

(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

 

OTWARCIE NA DIALOG

Sołtys Czapel Katarzyna Cichowicz podkreśla, że warto rozmawiać i dać sobie szansę. Jeśli jednak rozmowy nie przyniosą rezultatów, mieszkańcy są zdecydowani rozpocząć protest i blokować drogę.

 

Posłuchaj materiału dziennikarza Radia Gdańsk:

 

Sebastian Kwiatkowski/pb