Wiadomości
(fot. KFP/Anna Rezulak)

niedziela,

24 stycznia 2021

18:03

W piątek otwarcie dla kierowców drugiej nitki wiaduktu Biskupia Górka. Testy wypadły pomyślnie

W piątek 29 stycznia zaplanowano otwarcie drugiej części nowej gdańskiej estakady. Na każdej nitce wiaduktu dostępne będą, póki co, dwa z trzech pasów ruchu. Pasy przeznaczone na buspas na razie mają być wyłączone z ruchu.


Jak informuje gdański magistrat, przygotowania do udostępnienia przejazdu przez wiadukt Biskupia Górka rozpoczęły się w grudniu. Obie nitki przeszły próby obciążeniowe. Próby przeprowadzono również na mostku nad Kanałem Raduni i estakadach dojazdowych do wiaduktu.

- Testy wypadły pomyślnie, co umożliwiło nam rozpoczęcie procedury uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, koniecznej do uruchomienia ruchu na wiadukcie. Dokumenty zostały złożone do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Gdańsku (...). Na obiekcie odbyła się także obowiązkowa kontrola WINB. Zakładamy, że wszelkie formalności umożliwiające otwarcie drugiej nitki powinny zakończyć się w najbliższych dniach - informuje Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

OTWARCIE PRZED POPOŁUDNIOWYM SZCZYTEM

Z przyczyn technicznych otwarcie ruchu na drugiej nitce wiaduktu nastąpi przed popołudniowym szczytem komunikacyjnym. Wymaga to bowiem przeprogramowania sygnalizacji świetlnej. Proces ten rozpocznie się po porannym szczycie komunikacyjnym ok. godz. 9:00 i zakończy ok. godz. 15:00.

Dzięki temu w piątkowe popołudnie ruch w kierunku Pruszcza Gdańskiego odbywać się będzie nowo otwartym wiaduktem, a ruch w kierunku Gdańska prowadzony będzie prawą nitką wiaduktu, po której obecnie poruszają się samochody w obu kierunkach.

TYMCZASOWO DZIAŁAĆ BĘDĄ DWA PASY NA KAŻDEJ NITCE

Urząd Miasta przekazuje, że na każdej nitce wiaduktu otwarte zostaną dwa z trzech pasów ruchu. Docelowe pasy przeznaczone na buspas będą jeszcze wyłączone z ruchu, żeby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom budowy i przejeżdżającym kierowcom. Z tego samego powodu nowa nitka wiaduktu w kierunku Pruszcza Gdańskiego nie będzie jeszcze dostępna dla rowerzystów.

Udostępniony zostanie także przejazd przez mostek nad kanałem Raduni w ul. Zaroślak - na wysokości stacji paliw. Zmieni się także lokalizacja przystanku autobusowego w pobliżu skrzyżowania z ul. Toruńską, który zostanie przesunięty o ok. 50 metrów w kierunku Pruszcza Gdańskiego.

Zgodnie z planem otwarcie wiaduktu Biskupia Górka w pełnym zakresie - wraz z przejazdem przez most nad Kanałem Raduni w kierunku ul. Zaroślak - powinno nastąpił w drugim kwartale 2021 roku.

 

UM Gdańsk/am