Wiadomości
(Fot. Facebook/Dominikanie Gdańsk)

niedziela,

24 stycznia 2021

09:37

Zabytkowy papieski parasol odzyskuje dawny blask. Gdańscy dominikanie czekają na środki, które pozwolą dokończyć prace

Zakończył się pierwszy etap konserwacji papieskiego parasola z kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Zabytek czeka teraz na kolejne prace, a dominikanie zbierają środki, ponieważ koszt szacowany jest na ponad 70 tysięcy złotych.

Umbraculum zostało odnalezione pod koniec 2019 roku podczas prac naprawczych w bazylice. Mimo, że zachowało się w niezłym stanie, potrzebne były działania, by je zabezpieczyć. Materiał papieskiego parasola - ponad stuletni jedwab - został zdezynfekowany w bibliotece PAN w Gdańsku a następnie, po pozwoleniach od konserwatora zabytków i dotacji, można go było wstępnie wyczyścić. To były bardzo czasochłonne i drobiazgowe prace. 


DŁUGA DROGA DO ODZYSKANIA DAWNEGO BLASKU

- Wszystkie elementy, nawet te najdrobniejsze, są oznaczane, by wróciły na swoje miejsce. Nie może dojść do rozpuszczenia barwników żółtego i czerwonego. Prace przy zabytkowych tkaninach są bardzo kosztowne. Materiał jest bardzo delikatny, miejscami rozpruty i wyblakły. W niektórych miejscach pokryty jest też pleśnią. To wszystko trzeba usunąć - opowiedział ojciec Michał Osek, przeor klasztoru gdańskich dominikanów. Tkanina ma ponad dwa metry długości, a cały zabytek cztery metry wysokości.

Umbraculum czeka na kolejne prace, a dominikanie na środki, które sfinansują dalszą konserwację. Ta obejmie mycie na mokro języków parasola wraz z haftami i dublaż, czyli podklejanie warstwą techniczną zabytkowej, jedwabnej tkaniny. Koszt dalszych prac szacowany jest na ponad 70 tys. zł.

WYJĄTKOWOŚĆ ZABYTKU

Znalezisko to forma parasola liturgiczny i symbol władzy papieskiej. Ten odnaleziony w bazylice powstał w 1928, kiedy papież Pius XI nadał kościołowi pw. Świętego Mikołaja tytuł Bazyliki Mniejszej, jako jedynemu kościołowi katolickiemu w gdańskim śródmieściu.

W ostatnim czasie na swoje miejsce wróciło również tintinabulum w drzewcu, który stanowił komplet z umbraculum. Tintinabulum to dzwoneczek, który razem z parasolem papieskim miał służyć procesjom w przypadku wizyty Ojca Świętego w Gdańsku i w bazylice.


Aleksandra Nietopiel/mw