Wiadomości
(fot. Pixabay)

piątek,

22 stycznia 2021

09:09

Początek rejestracji osób powyżej 70. roku życia na szczepienia przeciw COVID-19. Jak się zapisać?

22 stycznia o godz. 6:00 ruszyły zapisy seniorów powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Zainteresowanie jest bardzo duże, w pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tysięcy osób. Szczepienia w tej grupie wiekowej rozpoczną się 25 stycznia.


Rejestracja dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951. E-skierowania dla nich wystawiane są automatycznie w systemie, według numeru PESEL. Nie mają one kodu jak inne skierowania. Ważne są 90 dni. Nie obowiązuje też rejonizacja, co oznacza, że każdy może sobie wybrać dowolny punkt szczepień.

TRZY SPOSOBY UMAWIANIA SIĘ NA ZASTRZYK

Seniorzy mogą umawiać się na termin zastrzyków na trzy sposoby z wykorzystaniem centralnego systemu e-rejestracji, integrującego indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie muszą tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko, numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia. Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie przez całodobową infolinię NFZ pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.

Drugim sposobem jest rejestracja elektroniczna z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). Do IKP można się też zalogować, wykorzystując konto internetowe iPKO lub Inteligo w PKO BP, konto internetowe w Pekao SA lub przez bank spółdzielczy.

Seniorzy mogą skorzystać też z trzeciej możliwości, czyli umówić wizytę w punkcie szczepień. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana TUTAJ. Takich miejsc jest obecnie na mapie Polski 5981.

Osoby mające trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać z transportu zorganizowanego dla nich przez gminy.

DO KIEDY MOŻNA ZMIENIĆ TERMIN I MIEJSCE WIZYTY?

Po ustaleniu terminu pacjent otrzymuje SMS na podany numer telefonu z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Jednak po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej). Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, aby zagwarantować maksymalną skuteczność.

PRZEBIEG WIZYTY W PUNKCIE SZCZEPIEŃ

Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

NIE WSZYSCY 70-LATKOWIE W PIERWSZYM KWARTALE

Siedemdziesięciolatkowie muszą jednak być przygotowani na to, że nie wszyscy zdołają się zarejestrować na szczepienia w pierwszym kwartale. Dla tej grupy pozostało ok. 1,2 mln terminów, a między 70. a 80. rokiem życia jest ok. 2,7 mln osób.

Jak wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, powodem niewystarczającej liczby dostępnych terminów jest zbyt mała liczba szczepionek dostarczonych do Europy przez producentów.

- Warto pamiętać, że harmonogram szczepień jest całkowicie uzależniony od dostaw producentów. Najlepiej pokazał to ostatni tydzień i ograniczenie dostaw przez firmę Pfizer. Musimy się mierzyć z ubytkiem około 400 tys. szczepionek w ciągu najbliższych tygodni - podkreśla szef KPRM.

Część dostępnych terminów zajęli już seniorzy 80 plus, którzy możliwość rejestracji mieli kilka dni temu - chęć zaszczepienia się w pierwszym kwartale zgłosiło dotychczas ponad 750 tys. osiemdziesięciolatków. Ponadto w tym tygodniu szczepienie otrzymało kilkadziesiąt tysięcy pensjonariuszy domów pomocy społecznej. W sumie ponad 800 tys. seniorów powyżej 80 lat albo zostało zapisanych na konkretny termin, albo już otrzymało szczepionkę.

- Przewidujemy, że szybko zarezerwowane mogą zostać wszystkie terminy dla seniorów, które mamy przewidziane do końca tego kwartału. Jest jednak szansa, że w ciągu kilku tygodni zarejestrowana zostanie szczepionka firmy AstraZeneca i jej dostawy trafią do Polski. Jeśli tak się stanie, wówczas natychmiast udostępnimy w kalendarzu szczepień kolejne terminy i uruchomimy dalszą rejestrację - powiedział Dworczyk.

NAWET JEŚLI ZABRAKNIE TERMINÓW, TO WARTO SIĘ ZGŁOSIĆ

Seniorzy, którzy w najbliższym czasie nie zdążą się zarejestrować na szczepienie, będą mogli zgłosić na infolinii taką chęć.

- Po wyczerpaniu konkretnych terminów na szczepienie dla seniorów 70 plus, dostępnych do 31 marca 2021 roku, infolinia zarejestruje pacjenta i oddzwoni do niego w momencie pojawienia się wolnych miejsc na szczepienie - zapewnia szef KPRM.

Rząd wskazuje, że najlepszą metodą rejestracji jest infolinia, m.in. dlatego, że osoby, które nie będą miały terminu ze względu na wyczerpanie zapasów szczepionek, otrzymają telefon zwrotny, kiedy pojawią się wolne miejsca. Z kolei najszybszym sposobem zweryfikowania, gdzie i kiedy są jeszcze wolne miejsca, jest eRejestracja.

Dodatkową pulę terminów szczepień mają przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), które do środy będą mogły rejestrować swoich pacjentów. Rząd wyjaśnia, że to lekarze rodzinni najlepiej znają sytuację swoich pacjentów i wiedzą, jakie są wskazania i przeciwskazania do szczepień. Pacjenci są zachęcani, żeby z punktem szczepień i POZ kontaktowali się telefonicznie.

W PIERWSZEJ GODZINIE PONAD 66 TYSIĘCY ZAREJESTROWANYCH

Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zainteresowanie szczepieniem przeciw COVID-19 jest bardzo duże.

Dane udostępnione na Twitterze przez SzczepimySię mówią, że w pierwszej godzinie zarejestrowało się ponad 66 tysięcy pacjentów 70+. - Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę - podano na Twitterze.

- Pierwsze sygnały, które mamy, są bardzo optymistyczne, jest bardzo duże zainteresowanie. Mam sygnały, że pod przychodniami lekarzy rodzinnych gromadzą się kolejki. Apeluję, by w nich nie stać, można zarejestrować się przez infolinię albo dzwoniąc do swojego lekarza rodzinnego i nie gromadzić się - powiedział Kraska w Jedynce Polskiego Radia.

- Osoby starsze nie muszą czekać i osobiście się zapisać, na pewno można to zrobić telefonicznie w lepszym komforcie - zaznaczył.

Wiceminister wskazał, że grupa seniorów 70 plus jest liczniejsza niż 80 plus. - To dwie grupy na których nam najbardziej zależy, jeśli chodzi o tempo szczepień, są to grupy wysokiego ryzyka. Z tych grup najwięcej osób trafia do szpitali z powodu zakażenia - wskazał.

PAP/am