Wiadomości
(Fot. Urząd Miasta Elbląga)

czwartek,

21 stycznia 2021

20:12

O historii w przystępny sposób. Musiało minąć 50 lat, by powstała kolejna monografia Elbląga

Jeszcze w tym roku ukaże się na rynku księgarskim pierwsza po 50 latach popularno-naukowa monografia Elbląga. Jej autorem jest profesor Andrzej Groth, historyk z Uniwersytetu Gdańskiego i redaktor naukowy "Rocznika Elbląskiego". Książka obejmuje dzieje miasta, a raczej terenu na którym powstało, od czasów najdawniejszych, aż po rok 2015.



Maszynopis monografii został w tym tygodniu przekazany prezydentowi Elbląga Witoldowi Wróblewskiemu przez profesora Grotha w Bibliotece Elbląskiej w sali im. prof. Stanisława Gierszewskiego – naukowca bardzo zasłużonego dla miasta.

Profesor Gierszewski opracował koncepcję wielotomowej Historii Elbląga i był redaktorem naukowym pierwszego jej tomu. Po śmierci profesora kolejne tomy wydawane były pod naukową redakcją profesora Andrzeja Grotha, autora nowej monografii.

KSIĄŻKA DLA WSZYSTKICH

- Zależało mi bardzo, by powstała publikacja upowszechniająca wiedzę historyczną o naszym mieście w postaci przystępnej, nie ściśle naukowej. Wspólnie z dyrektorem Biblioteki Elbląskiej Jackiem Nowińskim zwróciliśmy się do profesora Grotha o napisanie takiej właśnie monografii - podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Profesor Andrzej Groth, który tematyce elbląskiej poświęcił znaczną część swego dorobku naukowego, nad publikacją pracował około roku. Monografia nosi tytuł "Elbląg, od pradziejów do współczesności".

 

 

Witold Chrzanowski/ako