Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

czwartek,

21 stycznia 2021

12:29

Brytyjska odmiana koronawirusa dotarła do naszego kraju. Mutacja wykryta u pacjenta z Małopolski

Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu placówka naukowa podała na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także w czwartek pracownicy firmy.

 Brytyjską odmianę SARS-CoV-2 wykryto w jednej ze 100 próbek pochodzących z całego kraju i przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbka, która zawiera w sobie zmutowaną odmianę COVID-19, należy do pacjenta z Małopolski. - Mamy materiał genetyczny, ale bez informacji o pacjencie – przekazało laboratorium.

Dział badawczo-rozwojowy tej placówki prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność i mutację COVID-19. GenXone ma siedzibę w Złotnikach w woj. wielkopolskim. To komercyjna spółka o zasięgu międzynarodowym.

NOWA ODMIANA JEST DWUKROTNIE BARDZIEJ ZARAŹLIWA

Według części naukowców, brytyjska odmiana SARS-CoV-2 (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa, niż obecnie dominująca wersja. Jak przewiduje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), do końca marca mutacja odpowiadać będzie za ponad 50 proc. wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki analiz sekwencjonowania patogenu są dostępne na stronie internetowej GISAID.


PAP/mw