Wiadomości
Aleksandra Mielewczyk Gryń. Fot.Paulina Staniszewska/PG

środa,

13 stycznia 2021

14:08

Czy na Politechnice Gdańskiej naukowcy garnki lepią? Rozmowa z profesorką-ceramiczką

- Czy na Politechnice naukowcy garnki lepią? - takie pytanie zadaje Włodek Raszkiewicz specjalistce od ceramiki, którą jest profesor Aleksandra Mielewczyk-Gryń. - Ceramika może może rzeczywiście kojarzyć się z garncarstwem i wypalaniem przedmiotów z gliny. Nawet od czasu do czasu jakaś misa neolityczna trafia do nas na uczelnię, współpracujemy z archeologami z Uniwersytetu Gdańskiego i dla nich badamy skład tych przedmiotów, ale ja zajmuję się ceramiką przyszłości, materiałami służącymi do wytwarzania wodoru i stosowanymi w projektach kosmicznych rodem z NASA - odpowiada Aleksandra Mielewczyk - Gryń. 

Właściwościami termicznymi materiałów ceramicznych prof.PG Aleksandra Mielewczyk-Gryń, zajmuje się od siedmiu lat. Jej główna ścieżka zainteresowań to materiały pozwalające na wydajne pozyskiwanie wodoru w procesach przemysłowych i uzyskiwanie z wodoru energii elektrycznej - Ten podstawowy składnik wody to paliwo przyszłości - nie ma wątpliwości naukowczyni. Prawdopodobnie za 10-15 lat zaczniemy na dobre przesiadać się do samochodów napędzanych wodorem. Wodór pozwoli też na magazynowanie energii z często kapryśnych i niestabilnych, ale za to czystych ekologicznie, odnawialnych źródeł energii.

W rozmowie z Włodkiem Raszkiewiczem prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń opowiada o poszukiwaniach nowych materiałów ceramicznych i swoich nakowych podróżach, które są jej pasją. Badaczka współpracowała z ośrodkami badawczymi w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Indiach , Francji i Rumunii. – Bardzo lubię pracować w różnych zespołach naukowych i na różnych uczelniach. Ostatni rok nie sprzyjał wyjazdom. Mam nadzieje, że koronawirus nie pokrzyżuje moich planów na ten rok – mówi prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń. Posłuchaj:


aleksandra mielewczyk gryń 2
Rozmowa z ceramiką w tle odbyła się w ramach audycji "Pomysłowy Włodzimierz" emitowanej na antenie Radia Gdańsk w środy po godzinie 14.00. Fot.Pixabay

W tym roku, w ramach programu EUROPIUM – dzięki funduszom programu IDUB, prof. Aleksandra Mielewczyk-Gryń będzie kontynuować prace badawcze m.in. na Arizona State University w Stanach Zjednoczonych. W kolejce jest również wyjazd na uniwersytet w Kiusiu w Japonii.

W Arizonie naukowczyni z Gdańska będzie prowadzić badania w instytucie Navrotsky Eyring Center for Materials, pod kierownictwem prof.Alexandy Navrotsky, jednej z najwybitniejszych specjalistek na świecie w zakresie materiałów ceramicznych. – Z profesor Navrotsky miałam już okazję pracować przy innym projekcie, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis – wyjaśnia badaczka – Mój wyjazd do Arizony będzie kontynuacją prac  nad materiałami ceramicznymi, prowadzonych przeze mnie w Zespole Ceramiki. Innowacją jest tutaj jednak rodzaj tych materiałów. Są to bowiem tlenki wysokoentropowe, odkryte dopiero kilka lat temu materiały o bardzo ciekawych właściwościach. Prace badawcze pod kierunkiem prof. Navrotsky dotyczą termodynamiki powstawania tych tlenków.

To nie koniec tegorocznych planów. Po przyjeździe z Arizony prof. Mielewczyk-Gryń ma kontynuować badania nad materiałami ceramicznymi na Kyushiu University w Japonii. Właśnie otrzymała stypendium w ramach Programu im. Bekkera Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA). Stypendia w ramach tego Programu pokrywają koszty pobytu w renomowanych ośrodkach naukowych za granicą. Prof. Gryń znalazła się wśród 126 stypendystów, którzy będą prowadzić badania m.in. w zakresie nauk przyrodniczych, społecznych, inżynieryjnych i technicznych, a także medycznych i humanistycznych. O stypendium ubiegało się niemal pięciuset naukowców z całej Polski.

–  W Japonii będę pracować w International Institute of Carbon-Neutral Energy Research. Wspólnie z innymi naukowcami pod kierownictwem prof. Aleksandara Staykova, będziemy próbowali znaleźć materiały o najlepszych właściwościach elektrycznych, które są stabilne i posłużyć mogą do wytwarzania gotowych ogniw paliwowych zawierających wodór. Wiele branż na świecie jest zainteresowanych takimi badaniami ponieważ to niedaleka przyszłość dla alternatywnych źródeł energii. Już teraz w Kalifornii jeżdżą samochody zasilane wyłącznie wodorem, a w Niemczech powstaje sieć stacji wodorowych.

Aleksandra Mielewczyk - Gryń
Aleksandra Mielewczyk-Gryń Fot.Paulina Staniszewska/PG

Włodzimierz Raszkiewicz/PG