Wiadomości
Port w Gdyni jest jedynym w Polsce, który zanotował w ubiegłym roku wzrost przeładunków (Fot. Port Gdynia)

czwartek,

14 stycznia 2021

15:24

Gdyński port ponownie ze wzrostem. W zeszłym roku przeładowano prawie 25 milionów ton towarów

Rekord przeładunkowy gdyńskiego portu. Mimo pandemii, w 2020 roku dokerzy przeładowali prawie 24 miliony 700 tysięcy ton towarów. To o ponad pół miliona ton więcej od najlepszego, ustanowionego w 2019 roku wyniku w historii spółki.

Zdecydowanie największy wzrost zanotowano w przeładunkach zboża poprawiając wynik z 2019 roku o ponad 2,2 mln ton. Więcej było też kontenerów i ładunków masowych.

- Efekty pandemii najmocniej odczuliśmy w kwietniu i maju. W portach zawsze działa to z lekkim opóźnieniem. Spadki dotknęły nas wtedy zwłaszcza w grupie towarów dotyczących paliw i kontenerów - mówi Maciej Krzesiński, dyrektor marketingu w gdyńskim porcie.

REWELACYJNA KOŃCÓWKA ROKU

- Później już jednak systematycznie odnotowywaliśmy wzrosty przeładunków, a wręcz rewelacyjny okazał się grudzień. Porównując go rok do roku, zaliczyliśmy wtedy wzrost o prawie 11 procent - dodaje Maciej Krzesiński.

SPADKI

Nie zabrakło jednak też spadków przeładunków w niektórych grupach towarów. Największy - aż o prawie trzy czwarte - dotknął drewna. Mniej przeładowano też węgla i koksu (spadek o prawie połowę). Drobnicę oraz ropę i przetwory naftowe przeładowywano na zbliżonym do 2019 roku poziomie.

- Spadku przeładunku drewna się spodziewaliśmy. Wcześniejsze wzrosty spowodowane były wiatrołomami powstałymi w efekcie nawałnicy, która przeszła nad Pomorzem w 2017 roku - mówi Maciej Krzesiński.

NAJLEPSZY WYNIK W POLSCE

Port w Gdyni jest jedynym w Polsce, który zanotował w ubiegłym roku wzrost przeładunków. W Szczecinie - Świnoujściu spadek wyniósł prawie 3 procent, a w Gdańsku sięgnął 8 procent.

 

Marcin Lange/pb