Wiadomości
(Fot. FB/ Gmina Miłoradz)

czwartek,

14 stycznia 2021

14:30

"Drifting" wandali w gminie Miłoradz, rycerze w sieci oraz "Ferie z WOT" [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Gmina Miłoradz w powiecie malborskim zmaga się z wandalizmem. Zniszczenia pojawiały się m.in. na terenach nad Nogatem, w Kończewicach czy w Montowach Wielkich. Teraz samochodowy drifting zniszczył boisko.


- Niestety, ostatnio odnotowujemy większą liczbę tego typu zdarzeń. W sezonie letnio-jesiennym były to uszkodzone ławostoły, pomalowane sprayem ściany, skradzione kamery monitoringu na jednym z terenów rekreacyjnych oraz uszkodzone elementy zabawowe dla dzieci, które na bieżąco są naprawiane, co stanowi dodatkowe koszty utrzymania dla naszego samorządu.

Natomiast szalę goryczy przelała sytuacja, która miała miejsce w poniedziałek wieczorem - na stadion gminny wtargnęły dwa pojazdy, które zaczęły trenować tam drifting rozjeżdżając całą murawę - mówi Marcin Szesza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Miłoradzu.

Dokładne straty będzie można oszacować, gdy stopnieje śnieg. Trwa ustalanie tożsamości sprawców.Jak być rycerzem w XXI wieku i czy można nim być w Internecie? Na te pytania odpowiadają członkowie Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, którzy zorganizowali akcję "Rycerskość w sieci".

- Głównym celem projektu było zwalczanie hejtu w sieci - mówi  koordynator projektu Arkadiusz Dzikowski. – U podstaw projektu leżała idea, ona towarzyszy nam w naszych działaniach. To idea odtworzenia lub przypomnienia zasad moralnych i etycznych, które obowiązywały w XIII, XIV czy XV wieku. To zasady, które powinny nam towarzyszyć także, a może przede wszystkim, w kontaktach w sieci internetowej - dodaje.

Według Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, dla współczesnego rycerza w sieci niedopuszczalne jest posługiwanie się kłamstwem, obmową i obrażanie innych uczestników mediów społecznościowych, w tym zwłaszcza kobiet.

Serię filmów "Rycerskość w sieci” można oglądać na profilu facebookowym i kanale Youtube Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. Są tam także dostępne - przygotowane specjalnie na ferie - filmy pokazujące codzienne życie braci i sióstr Zakonu Najświętszej Maryi Panny na przełomie XIV i XV wieku.W najbliższą niedzielę w Malborku kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą przysięgę. To finał akcji "Ferie z WOT".

W szeregi formacji wstąpi osiemnaścioro żołnierzy, którzy przeszli szesnastodniowe szkolenie. To pierwsza przysięga w tym roku. Żołnierze dołączają do 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze WOT od wielu tygodni pomagają w walce z pandemią koronawirusa. Można ich spotkać w szpitalach i urzędach. Blisko 6000 żołnierzy wspiera odpowiednie służby oraz placówki medyczne na terenie całego kraju.Kwidzyn stawia na biegi. Zawodnicy Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego zorganizują cykl biegów górskich pod nazwą "Kwidzyn Trail 2021", przewidziano także wersję dla juniorów, czyli młodszych biegaczy.

Zawody są sposobem na uczczenie dziesięciolecia funkcjonowania klubu. Pierwszy etap obu biegów odbędzie się 31 stycznia na torze motocrossowym w podkwidzyńskich Bądkach. Dwa następne etapy odbędą się kolejno:  21 lutego w Sadlinkach i  21 marca w Miłosnej. Organizatorzy przyjmują zapisy.

Informacje dotyczące długości poszczególnych tras oraz regulamin można znaleźć na umkskwidzyn.pl.

 

Hanna Brzezińska/Witold Chrzanowski/Filip Jędruch/ako