Wiadomości
(Fot. Anna Bobrowska /Agencja KFP)

czwartek,

14 stycznia 2021

11:11

Władze Kartuz kupiły parkometry za ok. 130 tys. zł, by przeciwdziałać pandemii. Doszło do przekroczenia uprawnień?

Władze Kartuz zakupiły pięć parkometrów w ramach przeciwdziałania epidemii koronawirusa. Nowe urządzenia kosztowały prawie 130 tysięcy złotych i pozwalają na płatności kartą, choć dane trzeba wprowadzić przy użyciu klawiatury. Samorządowcy zgłaszają swoje wątpliwości co do słuszności zakupu. 

Zdaniem Tyberiusza Krigera, kartuskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, doszło do włodarz Kartuz przekroczył uprawnienia. - Najpierw burmistrz pyta o zgodę rady miejskiej, a później twierdzi, że jednak ta zgoda nie jest potrzebna i szuka kruczków prawnych. Dodatkowo sam zakup parkometrów został zatwierdzony bez wykonania prawa zamówień publicznych. Burmistrz  powołuje na art. 6 ustawy o COVID-19, który 4 września 2020 roku stracił ważność, więc nie można było się na niego powołać. Dla mnie sytuacja jest jasna i klarowna - doszło do przekroczenia uprawnień przez burmistrza.

 

"ZAKUP ZNACZĄCO OGRANICZA PŁATNOŚĆ GOTÓWKOWĄ"


Zastępca burmistrza Kartuz Sylwia Biankowska zapewnia, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. - Takie zadanie, jak właśnie zakup parkometrów, jak najbardziej się w walkę wpisuje z tego względu, że do tej pory w naszym mieście funkcjonowały parkometry umożliwiające wyłącznie płatność gotówką. Nie jest to do końca bezdotykowe, ale znacząco ogranicza płatność gotówkową - mówi. 

Więcej na ten temat można posłuchać tutaj:


Grzegorz Armatowski/mw