Wiadomości
Rada Miasta Gdańska (Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

środa,

13 stycznia 2021

20:40

Nie będzie konwentów dzielnicowych w Gdańsku. Radni nie zamierzają odwoływać się od decyzji wojewody

Nie będzie odwołania od uchylenia uchwały dotyczącej utworzenia konwentów makrodzielnicowych w Gdańsku. Dokument unieważnił wojewoda pomorski wskazując na brak podstawy prawnej. Autorzy uchwały – radni Koalicji Obywatelskiej w Gdańskiej Radzie Miasta zdecydowali, że nie będą wszczynać sporu prawnego.

- Nie wniesiemy skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ czas trwania całego postępowania mógłby być liczony nie w miesiącach, a w latach. Mimo, że uważamy, że pod względem prawnym wojewoda nie ma racji, to zamiast rozpoczynać batalię sądową, postanowiliśmy szukać innej formuły na ulepszenie współpracy pomiędzy radnymi miasta, radnymi dzielnic i przedstawicielami pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz - mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta.

"TO ZWYCIĘSTWO GDAŃSKICH RAD DZIELNIC"

Jak dodaje, teraz prace skupiają się nad wypracowaniem zmian statutów dzielnic. Do 15 lutego potrwają konsultacje, w których mogą wziąć udział także mieszkańcy Gdańska.

Przewodniczący Zarządów Rad Dzielnic odetchnęli z ulgą. - To zwycięstwo gdańskich Rad Dzielnic i lokalnych społeczników. Cieszy, że Koalicja Obywatelska wykorzystała czas dany przez wojewodę na przemyślenia i poszła po rozum do głowy. Nie można stanowić w mieście uchwał i narzucać innym zasad współpracy ponad prawem - mówi Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.

- Paradoksalnie wyszło tak, że Rad Dzielnic nic tak nie połączyło jak ten druk 772. To ważny dzień i ważne zwycięstwo - dodaje Łukasz Hamadyk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Nowy Port.

Uchwałę dotyczącą powstania konwentów makrodzielnicowych w Gdańsku radni uchwalili w listopadzie przy sprzeciwie prawie wszystkich Zarządów Rad Dzielnic i radnych opozycji.

 

Aleksandra Nietopiel/mm