Wiadomości
fot. Radio Gdańsk

środa,

13 stycznia 2021

17:31

Powrót dzieci do szkół, szczepienia seniorów oraz powikłania neurologiczne po Covid-19 [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

O godzinie 8:30 zapraszamy na audycję "Gość Dnia Radia Gdańsk". Piotr Kubiak będzie rozmawiać z profesorem Norbertem Maliszewskim, szefem Centrum Analiz Strategicznych KPRM w, podsekretarzem stanu w KPRM. Kiedy Polacy zostaną zaszczepieni przeciwko chińskiemu koronawirusowi? Czy powrót dzieci do szkół nie spowoduje fali zachorowań? Kiedy całkowicie może zostać otwarta polska gospodarka.Chwilę po godzinie 9:00 zapraszamy na audycję "Komentarze Radia Gdańsk". Gośćmi Jarosława Popka będą Anna Pisarska-Umańska z portalu Gdańsk Strefa Prestiżu oraz Artur Ceyrowski z portalu wpolityce.pl. W programie porozmawiamy o filmie Sylwestra Latkowskiego "Taśmy Amber Gold. Układ Trójmiejski nie umiera nigdy" oraz wspomnimy zmarłego dwa lata temu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.O godzinie 9:35 zapraszamy na program "Ludzie i Pieniądze". Gośćmi Iwony Wysockiej będą Joanna Staniszewska, prezes Youll.pl oraz Roman Walasiński, prezes Swissmed. Jakie szanse na powrót do normalności po zaszczepieniu np. seniorów? Czy uda się zawrzeć umowę handlową UE – USA? Komisja Europejska ma już gotową propozycję dla administracji Bidena. Jakie byłyby efekty?Chwilę po godzinie 11 zapraszamy na audycję "Bądź Zdrów". Joanna Matuszewska rozmawiać będzie z prof. Bartoszem Karaszewskim, neurologiem z GUMedu. Tematem rozmowy będą powikłania neurologiczne po Covid-19 - kiedy, u kogo i jak je leczyć?Kiedyś to był czasy - zdarza nam się wypowiedzieć te pełne sentymentu słowa. Tym razem będą dotyczyły zimy. Kiedyś to była zima - ciśnie się na usta, nawet, gdy spadnie zaledwie kilka centymetrów śniegu. Kilkadziesiąt lat temu ówczesne auta w starciu z zimą stulecia wypadały bladziutko. Ale przecież Polak potrafi - i z mrozem i śniegiem też sobie poradzi. W audycji "Autocooltura" wspomnimy sposoby na ruszenie autem w czasie zimy, takiej prawdziwej - z siarczystymi mrozami. Magda Manasterska, Ewelina Potocka i Sebastian Kwiatkowski porozmawiają z kierowcami z bardzo długim stażem i dobrą pamięcią. Zapraszamy o godzinie 13:20.Po godzinie 14 zapraszamy na program "Srebrne pokolenie". Zimowe przyzwyczajenia seniorów wcale nie muszą oznaczać pogorszenia zdrowia. O tym opowie nam Anna Rębas wraz z gościem.W Wiadomościach Regionalnych na tapet weźmiemy najnowsze informacje z Żuław i Elbląga. Zapraszamy tradycyjnie o godzinie 14:30.Po godzinie 18 w programie "Mamo, tato ratuj!" porozmawiamy o stresie. Jak przejawia się u dzieci i metody jakimi można im pomóc? O tym Joannie Matuszewskiej opowie Bogna Gąsiorowska, psycholog. Po godzinie 21:35 zapraszamy na "Kulturalny Tygiel" pod redakcją Marzeny Bakowskiej. W audycji omówimy m.in.:

- nominacje do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2022;

- zakończyły się prace konserwatorskie przy jednym z zabytkowych obrazów z zakrystii kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Obraz przedstawia jednego z najbardziej znanych kaznodziejów średniowiecza - Świętego Wincentego Ferreriusza (1350–1419). Opowie o obrazie o. Michał Osek;

- na sam koniec Adam Hebel porozmawia z Maciejem Bandurem, redaktorem naczelnym czasopisma o kulturze Skra, które ukazuje się w internecie. Teraz 5 lat działalności online podsumowano wydawnictwem książkowym.


_