Wiadomości
(Fot. Rafał Kołsut/Traffic Design)

środa,

13 stycznia 2021

15:14

Przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię przechodniów. W centrum Gdyni pojawiła się neonowa złota spirala

W przejściu pod kamienicą na rogu ul. Abrahama i Armii Krajowej pojawiła się rozświetlona spirala Fibonacciego. Za tą inicjatywą stoją projektanci z gdyńskiego Traffic Design, którzy starają się nadać gdyńskim ulicom nieco kolorytu.

Członkowie stowarzyszenia Traffic Design, szukają w miejskiej przestrzeni punktów, którym można dzięki drobnym zmianom nadać szczególnego klimatu. Tak stało się w przeszłości m.in. na Wzgórzu św. Maksymiliana, gdzie pojawił się neon z flagami kodu sygnałowego. Do listy lokalizacji dołączył właśnie budynek przy skrzyżowaniu ulic Abrahama i Armii Krajowej.

Tę kameralną część ulicy Abrahama rozświetli neon w kształcie słynnej złotej spirali. Instalacja utrzymana jest w minimalistycznym stylu i działać ma na wyobraźnię przechodniów.

REGULARNOŚĆ I OBLICZALNOŚĆ

- Spirala to krzywa, która z jednej strony poprzez swoją regularność i obliczalność dobrze wpisuje się w architekturę modernistyczną. Jednocześnie poza porządkiem ma w sobie coś niepowtarzalnego, dzięki czemu może stanowić przełamanie formy – wyjaśnia Monika Domańska z Traffic Design.

Za projekt nowego neonu w Śródmieściu odpowiada Jacek Wielebski z Traffic Design. Samą realizacją zajęły się z kolei Gdyńskie Laboratorium Neonu Artystycznego oraz Karak Studio z Gdyni. Miasto Gdynia sfinansowało instalację.

 

ako