Wiadomości
(Fot. Maciej Kosycarz/ Agencja KFP)

środa,

13 stycznia 2021

12:42

12 miesięcy, 32 tysiące interwencji i sporo zmian w specyfice pracy. Pomorscy strażacy podsumowują rok 2020

Pomorscy strażacy podsumowali rok: mniej pożarów i dużo więcej innych zagrożeń. - Do akcji wyjeżdżali 32 tysiące razy, o prawie trzy tysiące więcej niż rok wcześniej - powiedział Radiu Gdańsk Łukasz Płusa, młodszy brygadier z pomorskiej komendy.

Choć działania straży pożarnej kojarzą się głównie z gaszeniem ognia, okazuje się, że w ostatnich latach wymiar interwencji się zmienia. - Obecnie straż z ogniem ma coraz mniej do czynienia. W zeszłym roku mieliśmy 6 500 pożarów, jest to spadek o blisko 800 zdarzeń. Miejscowych zagrożeń, czyli interwencji, związanych z wypadkami, kolizjami i usuwaniem zwierząt mieliśmy 23 700. To wzrost o 3 600 przypadków - tłumaczył Płusa.

POMOC RATOWNIKOM MEDYCZNYM

Część wyjazdów to akcje, w których strażacy wyręczali w pracy ratowników medycznych, zajętych pomocą pacjentom chorym na COVID-19. Takich sytuacji było prawie 600.

Podobnych sytuacji z miesiąca na miesiąc jest coraz więcej. - To zasłabnięcia, udzielanie pierwszej pomocy, ale też transport medyczny do szpitala, jak miało to miejsce w Gdańsku - dodał brygadier.

21 pomorskich ratowników na co dzień pracuje także w szpitalach covidowych w Tczewie i Sopocie.


Sebastian Kwiatkowski/mw