Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

12 stycznia 2021

19:43

Prezydent Gdańska kupująca wódkę, film na Twitterze, a po kilku dniach wezwanie z policji. Postępowanie ws. reportera Radia Gdańsk umorzone

Prokurator umorzyła postępowanie, a sąd to podtrzymał - nie było czynu zabronionego - pisze nasz reporter Maciej Naskręt. Niespełna dwa lata temu dziennikarz Radia Gdańsk dotarł do filmu z monitoringu, w którym widać prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz idącą do kasy jednego z dyskontów z butelką wódki. Towarzyszyło jej dwóch ochroniarzy i asystent. Maciej Naskręt opublikował ten film na Twitterze, później go usunął i przeprosił prezydent. Po kilku dniach otrzymał jednak wezwanie z policji.

Dotyczyło ono naruszenia przepisu 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Naszemu dziennikarzowi groziły dwa lata więzienia. 

 

Jak wynika z ustaleń Macieja Naskręta, postępowanie zostało umorzone. - Pamiętacie publikacje filmu z  Aleksandrą Dulkiewicz, kupującą alkohol w portugalskim sklepie? Miałem wtedy usłyszeć zarzuty - groziły mi dwa lata pozbawienia wolności z art. 107.1 UODO. Z moich ustaleń wynika, że prokurator umorzyła to postępowanie - nie było czynu zabronionego. Jednak Pani prezydent, jej asystent i ochroniarz złożyli zażalenie na decyzję prokuratora. Niezależny i niezawisły sąd podtrzymał postanowienie prokuratora. Sąd trochę "zmył" wnioskodawców. Piszę to, bo niektórzy pracownicy mediów rozsiewają plotki o rzekomym zarzucie - skomentował nasz reporter na Twitterze.

 

 

Pani prezydent, jej asystent i ochroniarz złożyli zażalenie na decyzje prokuratora. Niezależny i niezawisły sąd podtrzymał postanowienie prokuratora. Sąd trochę "zmył" wnioskodawców. Piszę to, bo niektórzy pracownicy mediów rozsiewają plotki, o rzekomym zarzucie.

— Maciej Naskręt (@MaciejNaskret) January 12, 2021

 

 

- Postanowienie sądu w tej sprawie jest jak najbardziej prawidłowe. Mam nadzieję, ze mój przykład zachęci bezkompromisowych dziennikarzy do zadawania trudnych pytań władzom w naszym kraju - podkreślił Maciej Naskręt. 

rg