Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

wtorek,

12 stycznia 2021

19:00

24 elektrobusy pojawią się w Gdyni i są chętni na ich dostawę. Pięć ofert wpłynęło w przetargu

Są chętni na dostawę do Gdyni nowych elektrobusów. W sumie miasto planuje zakupić 24 takie pojazdy - 16 standardowej długości i 8 przegubowych.
W podzielonym na dwie części przetargu wpłynęło w sumie 5 ofert. Te dotyczące elektrobusów przegubowych złożyły firmy dostarczające pojazdy marki Solaris i Mercedes. A w postępowaniu na dostawę 16 elektrycznych autobusów standardowej długości oprócz nich zgłosił się także producent z Czech. Co istotne, część ofert mieści się w przygotowanym przez miasto, wynoszącym W sumie ok. 81 mln zł W budżecie inwestycji.

- Przy rozstrzyganiu przetargu cena będzie ważnym, ale nie jedynym kryterium - mówi Lech Żurek, prezes gdyńskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej, do którego nowe pojazdy mają trafić. - Bardzo istotna jest dla nas również długość gwarancji na pojazdy i baterie. Preferować będziemy także te oferty, które zakładają umiejscowienie silnika w osiach kół. To z jednej strony powoduje, że w pojeździe jest ciszej, a z drugiej zapewnia też większy komfort podróży. Zależy nam, aby pojazdy były w pełni elektryczne, więc wymagamy też elektrycznego ogrzewania i klimatyzacji - dodaje.

KIEDY POJAWIĄ SIĘ NA ULICACH?

Jeśli miasto zdecyduje się rozstrzygnąć przetarg, zwycięzca będzie miał 300 dni od momentu podpisania umowy na dostawę wszystkich pojazdów. To oznacza, że nowe elektrobusy na ulice Gdyni wyjadą najwcześniej za rok. Zakup nowego taboru dla gdyńskiej komunikacji miejskiej w 85 procentach dofinansowany jest ze środków unijnych.
 
Marcin Lange/ako