Wiadomości
(Fot. Anna Rezulak/ Agencja KFP)

wtorek,

12 stycznia 2021

17:03

Ekspert Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków odwiedził Gdańsk. Chodzi o ocenę wniosku o wpis Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO

Profesor Jörg Haspel z Niemiec odwiedził Gdańsk w ramach oceny wniosku o wpis: "Stocznia Gdańska – miejsce narodzin Solidarności i symbolu upadku żelaznej kurtyny w Europie" na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W rejestrze zabytków na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej znajduje się obecnie kilka miejsc: historyczna brama nr 2, Pomnik Poległych Stoczniowców, magazyn torped czyli historyczna Sala BHP - także stanowiący niegdyś część Stoczni Cesarskiej, w której w 1980 r. podpisano porozumienia sierpniowe oraz Stocznia Cesarska, gdzie znajduje się 26 budynków i innych obiektów przemysłowych, w tym dawny budynek stoczniowej dyrekcji, kuźnia, odlewnia, stolarnia, blachownia, stajnia, kotlarnia, modelarnia, dok z płaską pochylnią oraz schron przeciwlotniczy.

EKSPERT ICOMOS

- Prof. Haspel jest ekspertem ICOMOS - International Council on Monuments and Sites, czyli Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków, powołanej do życia w 1965 roku, na kongresie założycielskim w Warszawie - czytamy na profilu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

OPINIOWANIE KANDYDUJĄCYCH OBIEKTÓW

Jednym z zadań ICOMOS jest opiniowanie obiektów kandydujących do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego oraz monitorowanie miast, miejsc i obiektów polskich znajdujących się na tej liście. - Po wizycie gościa otrzymamy sprawozdanie, które będzie ważnym dokumentem na drodze do tego, by Stocznia Gdańska znalazła się na liście - komentuje Igor Strzok z PWKZ.

stoczniawizyta

 

(Fot. Facebook/Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków)


W wizycie - zarówno osobiście jak i zdalnie - udział wzięli przedstawiciele m.in.: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Miasta Gdańsk, Europejskiego Centrum Solidarności, Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, Fundacji Promocji Solidarności oraz gospodarze terenów postoczniowych.


oprac.mw