Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk//Hanna Brzezińska)

wtorek,

12 stycznia 2021

14:30

Modernizacja w Kociewskim Centrum Zdrowia oraz pierwsza linia autobusowa w gminie Pelplin [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Innowacyjne rozwiązania w trosce o bezpieczeństwo i komfort pacjentów - dobiega końca modernizacja oddziału neurologicznego w Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim. Inwestycja kosztowała około 2,5 mln zł, z czego 800 tysięcy złotych przeznaczono na zakup nowego sprzętu.

- Kociewskie Centrum Zdrowia to miejsce, w którym co roku dajemy około 70 tys. porad, z czego 15 tys. kończy się hospitalizacją. Oddział neurologiczny w czasie przed pandemią przyjmował rocznie nawet do 500 osób. To bardzo ważne miejsce, ponieważ choroby neurologiczne stanowią, zaraz po kwestiach związanych z układem krążenia, jedno z największych zagrożeń dla społeczeństwa - podkreśla Patryk Gabriel, wicestarosta powiatu starogardzkiego.

Nowy oddział neurologiczny to kolejna ważna inwestycja w Kociewskim Centrum Zdrowia. Do tej pory zmodernizowano m.in. oddział udarowy i kardiologiczny, a kilka miesięcy temu został otwarty nowy zakład diagnostyki obrazowej.Od środy, 13 stycznia, mieszkańcy gminy Pelplin będą mogli korzystać transportu publicznego. To pierwsza linia autobusowa na tym terenie. Autobusy będą kursowały do Małych Walichnów i z powrotem do Pelplina.

- Bilety kosztują 3 złote 40 groszy do dziesięciu kilometrów i 3 złote 70 groszy powyżej tego dystansu. Można zakupić także bilety miesięczne. Na linii honorujemy ustawowo przypisane ulgi - mówi burmistrz miasta i gminy Pelplin Mirosław Chyła.

Pierwszy przystanek znajduje się przy szkole w Małych Walichnowach. Potem autobus jedzie przez Międzyłęż, Wielki Garc, Rudno, Wolę i kończy w Pelplinie. Kursy będą odbywały się w obie strony. Linia obejmuje 13 przystanków. Przewoźnik będzie wykonywał pięć kursów dziennie. Rozkład jazdy można znaleźć na przystankach i w internecie.

Autobusy będą zatrzymywały się w tych samych miejscach co autobusy szkolne. Władze myślą o rozszerzeniu linii o kolejne przystanki, ale decyzje zapadną po dwóch-trzech miesiącach kursowania dotychczas obraną trasą. Zainteresowanie mieszkańców będzie monitorowane na bieżąco.Ważne informacje dla mieszkańców prosto na telefon - w gminie Gniew działa już aplikacja mobilna o nazwie "Blisko". To alternatywa dla strony internetowej oraz portali społecznościowych.

- Wyszliśmy z założenia, że lepiej będzie, jeśli informacje dotrą bezpośrednio do mieszkańców i tak wprowadziliśmy aplikację "Blisko", która informuje o inwestycjach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Przekazuje też wiadomości w zakresie działań społecznych - mówi Maciej Czarnecki, burmistrz miasta i gminy Gniew.

Darmowa aplikacja umożliwia też otrzymywanie powiadomień na tematy związane m.in. z jakością powietrza w wybranej lokalizacji lub wyłączeniami prądu.Do końca stycznia można zgłaszać kandydatów do nagrody starosty tczewskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu. Wyróżnienia przyznawane są od 2007 roku.

- Celem jest przede wszystkim uhonorowanie i wsparcie artystów, twórców kultury, animatorów życia kulturowego, sportowców i trenerów sportowych oraz instytucji, organizacji pozarządowych i klubów sportowych, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju kultury i sportu na terenie powiatu tczewskiego - mówi Marcin Stolarski, rzecznik starostwa powiatowego w Tczewie.

Propozycje kandydatów do nagrody mogą składać instytucje, organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się sportem i kulturą, placówki oświatowe, stowarzyszenia, placówki kultury oraz mieszkańcy (w grupach do 20 osób). Regulamin oraz formularze wniosków dostępne są TUTAJ.

 

Hanna Brzezińska/Filip Jędruch/ako