Wiadomości
(Fot. MOSG/A. Kubiak)

wtorek,

12 stycznia 2021

07:15

Nowoczesny budynek i infrastruktura za 12 mln zł. Straż Graniczna w Krynicy Morskiej ma nową siedzibę

Do użytku została oddana nowa siedziba Placówki Straży Granicznej w Krynicy Morskiej. Funkcjonariusze pełnią już służbę w oparciu o nowoczesny obiekt.


Prace budowlane rozpoczęły się w połowie 2019 roku. W miejscu wyburzonych częściowo zabudowań powstał nowy budynek i kontenerowa stacja paliw. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi około 1100 metrów kwadratowych. Znalazły się w nim m.in. centrum służb dyżurnych, pomieszczenia biurowe, techniczne i magazynowe, pokoje internatowo-gościnne oraz nowoczesna sala konferencyjno-szkoleniowa.

Wokół budynków teren został zagospodarowany, przebudowano drogi, chodniki, sieci i instalacje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówki. Kontrola wjeżdżających pojazdów jest prowadzona przy wykorzystaniu systemu automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych.

MODERNIZACJA SŁUŻB

Koszt pierwszego etapu inwestycji wyniósł około 12 mln zł. Środki pochodziły z "Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020".

Placówka Straży Granicznej w Krynicy Morskiej zasięgiem obejmuje powiat nowodworski położony w całości w strefie nadgranicznej. Funkcjonariusze pełnią tu swoje zadania na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Do ich obowiązków należy m.in. ochrona przebiegającego przez Mierzeję Wiślaną odcinka granicy państwowej z Federacją Rosyjską i nadzór nad wyznaczonym sektorem polskich obszarów morskich na Zatoce Gdańskiej i Zalewie Wiślanym.

 

ako