Wiadomości
(Fot. Anna Rezulak/ Agencja KFP)

niedziela,

10 stycznia 2021

18:59

Druga rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Gdańsk upamiętnia tragicznie zmarłego prezydenta

Msza św. w bazylice Mariackiej, projekcja zdjęć na fasadzie Europejskiego Centrum Solidarności, iluminacja na ulicy Długiej, rozwieszone flagi – tak Gdańsk upamiętnia drugą rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Powstał też fundusz "Gdańsk dzieli się dobrem".

 Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenia upamiętniające zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza są skromniejsze, a transmisja dostępna jest na stronie www.gdansk.pl.


- Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci. Teraz, z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. W czasie tej rocznicy oddajmy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadania. Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale będą zmieniać w nas coś na lepsze - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

ILUMINACJA I "THE SOUND OF SILENCE"

Obchody rozpoczęły się w środę. O 19.45 rozpoczęło się spotkanie obok Katowni, przy tablicy upamiętniającej tragedię. Hołd zmarłemu prezydentowi złożyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz i jego bliscy - wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Następnie na ul. Długiej rozbłysła iluminacja, a z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewał utwór "The Sound of Silence", który stał się hymnem pożegnalnym Adamowicza.

W czwartek w bazylice Mariackiej o godz. 18.00 rozpocznie się msza święta. Kwadrans wcześniej z Ratusza Głównomiejskiego zabrzmi "Epitafium" w wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14 stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznych wiadomości o śmierci Adamowicza. Skomponowała go Katarzyna Kwiecień-Długosz.

POKAZ ARCHIWALNYCH ZDJĘĆ

Ponadto 13 i 14 stycznia na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności wyświetlane będą archiwalne zdjęcia prezydenta. Na budynku urzędu miejskiego zawiśnie baner z biało-czarnym portretem Adamowicza.

Władze miasta zachęcają mieszkańców do wywieszania gdańskich i biało-czerwonych flag. Pojawią się one także w przestrzeni miejskiej. Włodarze zachęcają również, aby w tych dniach indywidualnie w ciszy nawiedzać grób prezydenta.

FUNDUSZ WSPIERAJĄCY ORGANIZACJE I RUCHY OBYWATELSKIE

Powstał też specjalny fundusz "Gdańsk dzieli się dobrem", wspierający organizacje społeczne i ruchy obywatelskie z całej Polski. Fundusz można wesprzeć, przyłączając się do akcji "Zapal światło pamięci Pawła Adamowicza", zainicjowanej przez Magdalenę Adamowicz, Piotra Adamowicza, Aleksandrę Dulkiewicz, Fundację Gdańską i Komitet Obrony Demokracji.

- Wpłacając darowiznę w wysokości minimum 20 zł, symbolicznie zapalisz jeden z 36 tys. zniczy, które 14 stycznia utworzą na placu Solidarności w Gdańsku wielkie serce upamiętniające prezydenta Pawła Adamowicza. Każdy datek w całości przekazany zostanie na fundusz - tłumaczą organizatorzy akcji.

TRAGICZNA ŚMIERĆ

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 13 stycznia 2019 r. został ciężko raniony nożem przez Stefana W. podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie zmarł następnego dnia. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w bazylice Mariackiej. Urna z jego prochami spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Adamowicz był prezydentem miasta od 1998 r., a w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. Miał 53 lata.

PAP/mw