Wiadomości
(Fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

05 stycznia 2021

14:00

Gdzie na Pomorzu można zaszczepić się przeciw COVID-19? Sprawdź wykaz miejsc

Od 15 stycznia Polacy przystąpili zapisów na powszechne szczepienia przeciwko koronawirusowi. W całym województwie pomorskim takich miejsc jest 351, a w samym Trójmieście - 111. Uruchomiona została także informacyjna linia telefoniczna.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę placówek i gabinetów, do których będzie można udać się na szczepienie. 67 punktów znajdziemy w Gdańsku, 37 w Gdyni oraz 7 w Sopocie. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowano opcję skorzystania z pomocy mobilnego zespołu szczepiącego.

 

AKTUALNA LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ DOSTĘPNA JEST >>> TUTAJ.


Uruchomiona została również specjalna infolinia, na którą można dzwonić i kierować pytania związane ze szczepieniami, wybierając 989. W przypadku połączeń z zagranicy lub problemów z numerami specjalnymi, można zadzwonić na numer: 22 62 62 989. Zarejestrować się można także dokonując kontaktu bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.


INTERNET

Drogą elektroniczną zapisać się można poprzez poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Otrzymamy do wyboru pięć dostępnych terminów szczepień w punktach niedaleko nas. Jeżeli będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie, bądź innym mieście, to wystarczy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki dostępnej na stronie.

Po zapisaniu otrzymamy SMS potwierdzający, a dzień przed planowanym szczepieniem kolejny, przypominający nam o wizycie. W przypadku rejestracji internetowej koniecznym jest posiadanie Profilu Zaufanego.

WSPÓLNY CEL


- Wszystkim zależy, by pandemia jak najszybciej się skończyła, a ona skończy wtedy, gdy proces szczepień na COVID-19 będzie przeprowadzony skutecznie i możliwie szybko. To jest wspólny cel, gramy do jednej bramki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

ZAŁOŻENIA PROGRAMU 


Narodowy Program Szczepień
służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli kraju. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych i łatwo dostępnych.

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO SZCZEPIENIA?


Dobrej reakcji organizmu na szczepionkę sprzyja sen, wysiłek fizyczny i zjedzenie posiłku. Lepiej unikać alkoholu. Przed otrzymaniem szczepionki nie należy na własną rękę odstawiać przyjmowanych przewlekle leków. To, jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19, podsumowują eksperci z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Szczegółowe zalecenie >>> TUTAJ.

 


oprac. mw