Wiadomości
(Fot. KFP/Anna Rezulak)

wtorek,

05 stycznia 2021

14:00

Szczepienia przeciw COVID-19 już prawie dla wszystkich. Sprawdź, jak się zarejestrować

Polacy przystąpili do zapisów na powszechne szczepienia przeciwko koronawirusowi. W całym województwie pomorskim takich miejsc jest ponad 350, a w samym Trójmieście - ponad 100. Uruchomiona została także informacyjna linia telefoniczna. Przedstawiono też harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. 9 maja rozpoczęły się zapisy dla osób z roczników 2000, 2001, 2002 oraz 2003.

Dobrej reakcji organizmu na szczepionkę sprzyja sen, wysiłek fizyczny i zjedzenie posiłku. Lepiej unikać alkoholu. Przed otrzymaniem szczepionki nie należy na własną rękę odstawiać przyjmowanych przewlekle leków. To, jak przygotować się do szczepienia przeciwko COVID-19, podsumowują eksperci z inicjatywy Nauka przeciw Pandemii. Szczegółowe zalecenie >>> TUTAJ.

LISTA PLACÓWEK

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę placówek i gabinetów, do których będzie można udać się na szczepienie. Ponad 60 punktów znajdziemy w Gdańsku, 40 w Gdyni oraz kilka w Sopocie. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przygotowano opcję skorzystania z pomocy mobilnego zespołu szczepiącego.

 

AKTUALNA LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ DOSTĘPNA JEST >>> TUTAJ.


Uruchomiona została również specjalna infolinia, na którą można dzwonić i kierować pytania związane ze szczepieniami, wybierając 989. W przypadku połączeń z zagranicy lub problemów z numerami specjalnymi, można zadzwonić na numer: 22 62 62 989. Zarejestrować się można także, dokonując kontaktu bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.


INTERNET

Drogą elektroniczną zapisać się można poprzez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Otrzymamy do wyboru pięć dostępnych terminów szczepień w punktach niedaleko nas. Jeżeli będziemy chcieli zaszczepić się w innym punkcie bądź innym mieście, to wystarczy skorzystać ze specjalnej wyszukiwarki dostępnej na stronie.

Po zapisaniu otrzymamy SMS potwierdzający, a dzień przed planowanym szczepieniem kolejny, przypominający nam o wizycie. W przypadku rejestracji internetowej konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

OD KIEDY REJESTRACJA DLA POSZCZEGÓLNYCH GRUP WIEKOWYCH?

Poniżej przedstawiamy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19:

1 maja - start zapisów dla roczników 1984 i 1985,
3 maja - start zapisów dla roczników 1986 i 1987,
4 maja - start zapisów dla roczników 1988 i 1989,
5 maja - start zapisów dla roczników 1990 i 1991,
6 maja - start zapisów dla roczników 1992 i 1993,
7 maja - start zapisów dla roczników 1994-1996,
8 maja - start zapisów dla roczników 1997-1999,
9 maja - start zapisów dla roczników 2000-2003.

WSPÓLNY CEL


- Wszystkim zależy, by pandemia jak najszybciej się skończyła, a ona skończy wtedy, gdy proces szczepień na COVID-19 będzie przeprowadzony skutecznie i możliwie szybko. To jest wspólny cel, gramy do jednej bramki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

ZAŁOŻENIA PROGRAMU 

Narodowy Program Szczepień
służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli kraju. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek: bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej ilości, w najkrótszym czasie, darmowych, dobrowolnych i łatwo dostępnych. 


oprac. mw/am