Wiadomości
Surowiec do produkcji biokomponentów został podany na instalację 22 grudnia (Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

wtorek,

29 grudnia 2020

14:01

Lotos wytworzył pierwsze w swojej historii biokomponenty. Prezes grupy: "Chcemy być zieloną i nowoczesną rafinerią"

Rafineria Grupy Lotos wytworzyła pierwsze w swojej historii biokomponenty: biopropan, czyli biokomponent LPG, oraz biowęglowodory ciekłe, czyli biokomponenty oleju napędowego - poinformowało we wtorek biuro prasowe Grupy Lotos.

- To pierwszy krok w stronę ekologicznej rafinerii, produkującej paliwa z produktów pochodzenia roślinnego - podkreśliła spółka.

Surowiec do produkcji biokomponentów został podany na instalację 22 grudnia, gdzie został przetworzony na biokomponenty w procesie współuwodornienia. Sam proces współuwodornienia to wspólny przerób średnich destylatów naftowych i oleju roślinnego w nowoczesnej instalacji HDS (hydroodsiarczania oleju napędowego).

- Dzięki zaangażowaniu, otwartości na nowe wyzwania i kreatywności specjalistów, pracujących w rafinerii Grupy Lotos, udało się wytworzyć pierwsze w historii spółki biokomponenty LPG i oleju napędowego. To przykład naszej innowacyjności i poważnego podejścia do transformacji energetycznej. Biokomponenty są krokiem w kierunku redukcji emisji gazów cieplarnianych. Chcemy być zieloną i nowoczesną rafinerią - powiedziała w komunikacie prasowym prezes Grupy Lotos Zofia Paryła.

TA SAMA JAKOŚĆ

Wytworzone biokomponenty uzyskały certyfikat jakości i charakteryzują się redukcją emisji gazów cieplarnianych przekraczającą 60 proc. w stosunku do odpowiednika kopalnego. Olej napędowy z dodatkiem roślinnym ma taką samą jakość jak wytwarzany z ropy naftowej.

- Dzięki wytwarzaniu biokomponentów Grupa Lotos zmniejsza swój ślad węglowy. Warto przypomnieć, że rafineria Grupy Lotos znajduje się już w pierwszej 10. najmniej emisyjnych rafinerii w Europie, czyli takich, w których wskaźnik emisji CO2 jest niższy niż 29,5 kg na tonę. W ostatniej dekadzie, mimo znacznego wzrostu produkcji, Lotos zmniejszył emisję CO2 o jedną trzecią – w 2019 r. osiągnął poziom 26,8 kg na tonę. Produkcja biokomponentów przez gdańską rafinerię przyczyni się do dalszego spadku tego wskaźnika - podkreśliło biuro prasowe koncernu.

Obok biokomponentów oleju napędowego, rafineria w Gdańsku uzyskała także biopropan, biokomponent LPG. Uzyskane biokomponenty przyczynią się do realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, czyli odpowiedniej zawartości biokomponentów w paliwach, oraz Narodowego Celu Redukcyjnego, czyli redukcji emisji gazów cieplarnianych.

BIOWODÓR

W Grupie Lotos trwają również przygotowania do wytwarzania biowodoru, którego produkcja bardzo pomoże w dalszym ograniczaniu wpływu rafinerii na środowisko, a przy okazji zwiększaniu udziału komponentów odnawialnych w paliwach.

W Grupie Kapitałowej Lotos produkcją dodawanych do oleju napędowego estrów otrzymywanych z olejów roślinnych, czyli biokomponentów FAME, zajmuje się spółka LOTOS Biopaliwa w Czechowicach-Dziedzicach. Spółka ta przygotowuje się do rozbudowy instalacji produkującej FAME, aby umożliwić produkcję biokomponentu UCOME z oleju posmażalniczego do 50 tys. ton rocznie.

 

PAP/ako