Wiadomości

niedziela,

27 grudnia 2020

11:07

Wybitny poeta oczami swojej matki. Zapraszamy na słuchowisko "Baczyński. Apokalipsa"

Z okazji 130. rocznicy urodzin Stefanii Baczyńskiej, matki Krzysztofa Kamila, oraz zbliżającej się 100. rocznicy urodzin poety, zapraszamy do wysłuchania słuchowiska "Baczyński. Apokalipsa". Na antenie Radia Gdańsk pojawi się w niedzielę 27 grudnia po 14.00.


"Baczyński. Apokalipsa" to muzyczna opowieść o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane ulotnością i okrucieństwem życia w czasach zagłady. W przestrzeń konfrontacji poglądów i wyobrażeń wprowadzać będą słuchacza hermetyczne obrazy dźwięków, ilustrujących przebogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Słuchowisko stanowi próbę podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się jemu, jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi.

WSPÓLNE DZIEŁO

Dźwiękowy spektakl Radio Gdańsk wyprodukowało wspólnie z Fundacją Pomysłodalnia. Premiera odbyła się w czwartek 3 grudnia 2020 roku o godz. 21:30, w dniu 130. rocznicy urodzin matki Krzysztofa Kamila, Stefanii Baczyńskiej. Ona też występuje w głównej roli w słuchowisku.

Stefania Baczyńska pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Była pamięcią twórczości i życia swojego syna, archiwistką i wyznawczynią jego talentu. Krzysztof Kamil wielokrotnie w swoich utworach pisał o matce, pisał też do niej bardzo czułe listy, gdzie wyrażał troskę o jej stan emocjonalny, materialny i duchowy. Kobieta zmarła w zakładzie opiekuńczym na Służewie w maju 1953 roku w wieku 63 lat.

Zapraszamy do słuchania w niedzielę 27 grudnia po 14.00.

 

am