Wiadomości
Wnętrze nowej siedziby biblioteki w Przechlewie (fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)

sobota,

26 grudnia 2020

12:05

Otwarto nową bibliotekę w Przechlewie. Oprócz dostępu do książek mieszkańcy zyskują m.in. salę kinową i komputerową

Nowa siedziba biblioteki w Przechlewie jest już oficjalnie otwarta. Urządzono ją w starej kamienicy, która do niedawna była walącą się ruderą. Po renowacji i przebudowie wnętrz znajduje się tam nie tylko wypożyczalnia, ale także małe kino, sala komputerowa i pomieszczenia do organizacji spotkań autorskich.


Prace modernizacyjne trwały ponad rok i kosztowały 3,2 miliona złotych. 2 miliony to dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jak uważa Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo, dzisiaj to najnowocześniejszy tego typu obiekt w tej części Pomorza.

- Biblioteka to blisko tysiąc metrów kwadratowych budynku. Oprócz czytelni i księgozbioru znajduje się w nim także sala multimedialna, która spełnia standardy kina. Jest także izba pamięci oraz izba regionalna, gdzie można eksponować stare pamiątki przynoszone przez mieszkańców. Oprócz tego jest sala komputerowa, która spełnia wszystkie najnowocześniejsze standardy. Mogą z niej korzystać nawet osoby niedowidzące - mówi Michałowski.

 

biblioteka przechlewo2

W bibliotece znajduje się nie tylko wypożyczalnia, ale też m.in. czytelnia i sala kinowa (fot. Radio Gdańsk/Dariusz Kępa)


Dotychczasową siedzibą przechlewskiej biblioteki był stary budynek po byłej piekarni. Jego remont był nieopłacalny. Rozbudowa była także niemożliwa.

Z nowego obiektu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, czytelnicy już mogą korzystać. Do czasu trwania obostrzeń nieczynne jednak wciąż będzie tam kino oraz sale wykładowe.

 

biblioteka przechlewo3

Uroczyste otwarcie nowego budynku biblioteki w Przechlewie (fot. Radio Gdańsk/Radiusz Kępa)

 

Dariusz Kępa/am