Wiadomości
(fot. Anna Rezulak / KFP)

poniedziałek,

21 grudnia 2020

09:10

Mieszkańcy Biskupiej Górki nakręcili film świąteczny. Premiera "Ebenezera z BG" w poniedziałkowe popołudnie

Kilkudziesięciu aktorów, dziesięć dni zdjęciowych - a premiera w przedświąteczny poniedziałek. Mieszkańcy Biskupiej Górki nakręcili kolejny film. Tym razem to historia oparta na "Opowieści Wigilijnej" - "Ebenezer z BG".

 

Projekt narodził się kilka lat wcześniej i zakładał większe zaangażowanie dzieci i młodzieży. - Ten projekt to odpowiedź na ich potrzeby. Jak kręciliśmy "Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań o przyszłości Biskupiej Górki", gdzie zaangażowaliśmy mieszkańców, to dzieci stwierdziły, że następny film ma być dla nich i o nich, i głównym bohaterem ma być dziecko - opowiada Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia Waga.

PREMIERA W PONIEDZIAŁEK

Tak też się stało. Początkowo zaangażowanych miało być 20 dzieci, ale w sumie przez plan zdjęciowy przewinęło się ich ponad 60. - Zorganizowaliśmy warsztaty aktorskie. Frekwencja bardzo nas zaskoczyła, zajęcia prowadził Krzysztof Baliński, a potem były już zdjęcia - mówi dodaje Jachlewska.

Za inspirację posłużyła "Opowieść Wigilijna" Dickensa - historia o starym, zgorzkniałym człowieku, który w wigilijny wieczór przechodzi przemianę. - Zastanawialiśmy się, jak tę opowieść przenieść na Biskupią Górkę, jak by wyglądał Ebenezer Scrooge, gdyby żył w naszej dzielnicy. Zaczęliśmy o tym rozmawiać z mieszkańcami, seniorami, dzieciakami i wspólnymi siłami skleiliśmy scenariusz - tłumaczy.

Film trwa 30 minut i został sfinansowany ze środków miejskich. Mimo że akcja dzieje się zimą, zdjęcia kręcono w... sierpniu. Efekty do zobaczenia w poniedziałek 21 grudnia o 16:00 na kanale Youtube Stowarzyszenia Waga.

 

 

Aleksandra Nietopiel/mk