Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Anna Rezulak)

sobota,

19 grudnia 2020

19:00

Kolejny raz szopka z piasku stanęła w Oliwie. Mieszkańcy przyglądali się ostatnim szlifom

Wzorem lat ubiegłych przed Oliwskim Ratuszem Kultury w Gdańsku powstała szopka z piasku. Dzieło Ewy Topolan, Natalii Frankowskiej-Chylewskiej i Bartosza Chylewskiego będzie cieszyć oczy spacerowiczów przemierzającym ulicę Opata Rybińskiego co najmniej do 6 stycznia. W piątkowy wieczór, mimo że artyści skupieni byli jeszcze na pracach wykończeniowych, warto było się tu na chwilę zatrzymać, pochylić nad przesłaniem dzieła i wysłuchać świątecznych życzeń.

Oliwska wigilia miała w tym pandemicznym roku wyjątkowy, kameralny charakter. – Nasza szopka z piasku zawsze przedstawia Świętą Rodzinę, ale również ma jakieś dodatkowe elementy. Pamiętam, że była taka szopka, gdzie Święta Rodzina widzi Gdańsk. W tym roku artystka projektująca szopkę, pani Ewa Topolan, zwróciła się w stronę całego świata i problemu być może najważniejszego: zagrożenia naszego bytu przez zniszczenia, jakie człowiek czyni na Ziemi. Zwróciła się w stronę natury. Kiedy patrzymy na tę rzeźbę, widzimy dużo przyrody. Jedni mówią, że człowiek został stworzony po to, żeby czynić sobie Ziemię poddaną, ale inni mówią, że człowiek jest częścią przyrody i powinien o nią dbać, powinien z miłością traktować braci mniejszych – mówił Andrzej Stelmasiewicz, prezes Fundacji Wspólnota Gdańska, pomysłodawca oliwskich wigilii.

ZACZĘŁO SIĘ KILKA LAT TEMU

 

– Zaczęło się to kilka lat temu, kiedy ze znajomą nagotowaliśmy gar barszczu i wyszliśmy na ulice, żeby częstować przechodniów i składać im życzenia. Tak bardzo spodobało się to mieszkańcom Oliwy, że narodził się pomysł wspólnej wigilii w naszej dzielnicy – dodaje szef Wspólnoty Gdańskiej.

Przed Oliwskim Ratuszem złożono mieszkańcom i wszystkim ludziom dobrej woli świąteczne życzenia.
 
KFP/pOr