Wiadomości
Nowa wiata na przystanku Kwiatkowskiej 02 (fot. ZKM Gdynia)

sobota,

19 grudnia 2020

20:00

Kolejne wiaty przystankowe zasilane energią słoneczną w Gdyni. Oświetlenie włącza się w pełnej mocy, gdy wejdzie tam pasażer

W Gdyni pojawiły się kolejne energooszczędne wiaty przystankowe. Dzięki panelom fotowoltaicznym umieszczonym na dachu gromadzą energię słoneczną, która po zmroku oświetla ich wnętrze. Takie działania staną się wkrótce gdyńskim standardem.

W ciągu kilku ostatnich tygodni na terenie Gdyni zakończono montaż kolejnych nowoczesnych wiat przystankowych. Te, które pojawiły się na przystankach: Kwiatkowskiej 02 i Skarbka II 01 wyróżniają się między innymi zastosowaniem oświetlenia, które nie potrzebuje podłączenia do miejskiej infrastruktury energetycznej. Na zadaszeniu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne. Pozyskiwana w ten sposób energia słoneczna gromadzi się w akumulatorze, a po zmroku jest wykorzystywana przez energooszczędne lampy LED.

PASAŻER POD WIATĄ = PEŁNA MOC OŚWIETLENIA

W nocy światło ma natężenie około 30 proc. mocy maksymalnej, natomiast w momencie wejścia pod wiatę pasażera - dzięki czujnikom ruchu - oświetlenie włącza się w pełnej mocy.

- Zachęcamy mieszkańców Gdyni, aby korzystali z komunikacji miejskiej, która jest po prostu znacznie bardziej wydajna i przyjazna dla środowiska. Inwestując w naszym mieście - czy to w tabor, czy infrastrukturę - pokazujemy, że podróż autobusem lub trolejbusem może być komfortowa i dostępna dla wszystkich, bez wyjątku. A nowe wiaty są nie tylko estetyczne i funkcjonalne, ale przede wszystkim energooszczędne. Spełniają standardy nowoczesnego i ekologicznego miasta, więc idealnie pasują do Gdyni - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Tego rodzaju oświetlanie wnętrza wiat przystankowych w skali kraju wciąż jest rzadkością. W Gdyni zaplanowane są dalsze inwestycje w tym zakresie tak, aby proekologiczne oświetlenie przystanków stało się w naszym mieście standardem.

W tym roku w Gdyni udało się także zamontować 10 nowych wiat przystankowych w lokalizacjach, które ich wcześniej nie posiadały. Oprócz tego 3 wysłużone przystanki zostały gruntownie wyremontowane.

- Nowe i zmodernizowane wiaty, które zostały w ostatnim czasie ustawione i wymienione na gdyńskich przystankach, przyczyniają się do poprawy poziomu obsługi pasażerów przez ZKM i estetyzacji przestrzeni publicznej naszego miasta. Duża liczba nowych wiat - ustawionych w nowych lokalizacjach - pozwoliła na spełnienie postulatów zgłaszanych przez mieszkańców Gdyni. Unowocześniamy wiaty poprzez instalację oświetlenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzamy nowoczesne nośniki informacji pasażerskiej: elektroniczne wyświetlacze - informuje Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM w Gdyni.

Nowe wiaty stanęły między innymi na przystankach:

- Bryla 01

- Górnicza - Damroki 02

- Kwiatkowskiej 02

- Nasypowa 01

- Nasypowa 02

- Piłsudskiego 01

- Pucka 02

- Skarbka II 01

- Spokojna - cmentarz 01

- Stawna 02

Natomiast gruntownie wyremontowane wiaty ustawiono na przystankach:

- Stawna 01

- Dąbka - Zielona 04

- Gryfa Pomorskiego 01

Montaż kolejnej odrestaurowanej wiaty - na przystanku Cylkowskiego 02 - jest zaplanowany jeszcze w tym miesiącu.

 

oprac. pOr