Wiadomości
Niszczyciel min ORP Mewa i holownik H-13 Przemko (fot. Remontowa Shipbuilding S.A.)

piątek,

18 grudnia 2020

07:15

Niszczyciel min ORP "Mewa" i holownik H-13 "Przemko" zwodowane. Takie "podwójne wydarzenie" miało miejsce ostatnio 40 lat temu

W Stoczni Remontowa Shipbuilding SA w czwartek odbyły się chrzest i wodowanie dwóch jednostek budowanych dla Marynarki Wojennej RP. Po raz pierwszy od 40 lat zwodowano w tej stoczni jednocześnie dwa okręty dla polskich sił zbrojnych.Na wodę wprowadzono ORP "Mewa" - ostatni z serii trzech nowoczesnych niszczycieli min Kormoran II oraz H-13 "Przemko" - ostatni z serii sześciu holowników. Teraz rozpocznie się etap wyposażania jednostek w urządzenia i systemy okrętowe.

Wśród uczestników podwójnego wodowania i chrztu znaleźli się Sebastian Chwałek - wiceminister w MON, generał dywizji pilot Jan Śliwka - zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, płk Grzegorz Skorupski - Radca Generalny Sekretarza Stanu Ministra Obrony Narodowej, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Andrzej Wróblewski - prezes Polskiej Żeglugi Morskiej, Andrzej Madejski - prezes Polskiego Rejestru a także przedstawiciele Remontowa Holding SA.

Matką chrzestną niszczyciela min ORP "Mewa" została Anna Kułagin, a holownika H-13 "Przemko" - Kamilla Anna Jelonek. Obie jednostki poświęcił as. abp Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość odbyła się z uwzględnieniem wszelkich obostrzeń sanitarnych.

 

 

remontowa-wodowanie2

Matki chrzestne jednostek: Kamila Anna Jelonek i Anna Kułagin (fot. Remontowa Shipbuilding S.A.)

 

GRATULACJE OD PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

Prezydent Andrzej Duda skierował do uczestników list, który odczytał generał dywizji Dariusz Łukowski, doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Warto mieć świadomość, jak ważnym wydarzeniem w skali całego kraju jest dzisiejsza uroczystość. Flota, na której wyposażenie wejdą nowe okręty, to nie tylko część naszych sił zbrojnych, to także dobro narodowe, instrument oddziaływania Państwa w wielu dziedzinach, których bezpieczeństwo związane jest morzem, od militariów, poprzez gospodarkę, energetykę, ekologię, aż po ratowanie życia. To dlatego wszyscy powinniśmy poczuwać się do odpowiedzialności za rozwój sił morskich i wszystkich nas łączyć duma w takich dniach, jak dzisiejszy, kiedy na wodzie pojawiają się kolejne, polskie jednostki. Mimo trudnej sytuacji ekonomicznej nadal będziemy poszukiwać sposobów na jeszcze skuteczniejsze finansowanie modernizacji floty. Jako zwierzchnik sił zbrojnych w pełni wspieram pracę nad takimi rozwiązaniami - napisał prezydent.

Głowa państwa pogratulowała wszystkim, którzy przyczynili się do skonstruowania trzeciego obu jednostek pływających. - Cieszę się, że ten ambitny projekt realizuje rodzime konsorcjum. Państwa profesjonalizm, zaangażowanie i konsekwencja stanowią dowód, że warto zaufać polskiemu przemysłowi i polskim wykonawcom. Widać niezbicie, że przy wykorzystaniu jedynie niezbędnych technologii dostarczanych przez zagranicznych partnerów, krajowe firmy są w stanie harmonijnie i solidnie realizować projekty, które mogą być wizytówką naszego przemysłu zbrojeniowego, także na światowych rynkach. Jednocześnie udana kooperacja grupy podmiotów odpowiedzialnych za budowę okrętów świadczy, że narodowa gospodarka jest przede wszystkim wspólnotą celów, bez dzielenia na firmy państwowe i prywatne - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

 

remontowa-wodowanie3

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź poświęcił jednostki (fot. Remontowa Shipbuilding S.A.)

 

MON MODERNIZUJE SIŁY ZBROJNE

W imieniu ministra Obrony Narodowej podczas uroczystości głos zabrał wiceminister w tym resorcie Sebastian Chwałek. - Każdego roku wydajemy olbrzymie środki finansowe na modernizację całych sił zbrojnych, w tym Marynarki. Można powiedzieć, chciałoby się więcej, ale będzie, będzie więcej i będzie jeszcze lepiej, jeśli chodzi o wyposażenie - zapewnił.

Wiceminister Chwałek odczytał list gratulacyjny od ministra obrony narodowej skierowany do uczestników uroczystości i na koniec skierował słowa do stoczniowców, przed którymi jeszcze proces dokańczania okrętów. - Życzę, aby terminowo trafiły do polskich sił zbrojnych, marynarki wojennej i miejmy nadzieję, że przez długie lata będą strzegły bezpieczeństwa państwa polskiego - dodał Chwałek.

 

remontowa-wodowanie4

Prezes Remontowa Shipbuilding Marcin Ryngwelski, gen. Dariusz Łukowski i prezes Remontowa Holding Adam Ruszkowski (fot. Remontowa Shipbuilding S.A.)

 

CORAZ WIĘCEJ JEDNOSTEK DLA POLSKICH ARMATORÓW

- Dzisiejszy dzień jest dla nas wyjątkowy. Chrzest i wodowanie każdej jednostki jest zawsze bardzo ważnym etapem procesu produkcyjnego dla wszystkich biorących w nim udział. Fakt, że dziś uczestniczymy w dwóch takich wydarzeniach daje nam podwójny powód do dumy - podkreślał prezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. Marcin Ryngwelski.

- Innym powodem do satysfakcji jest fakt, że w ostatnich latach budujemy coraz więcej statków i okrętów dla polskich armatorów. Aktualnie trwa budowa dwóch lodołamaczy zamówionych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, a przed kilkoma miesiącami przekazaliśmy dwa statki wielozadaniowe dla Urzędu Morskiego w Gdyni i Szczecinie. W ten sposób wypełniamy wolę założyciela Holdingu Remontowa, śp. pana prezesa Piotra Soyki, który mimo iż osobiście znał wielu właścicieli flot z całego świata, to jednak zawsze podkreślał, że największą dla niego radością jest współpraca z polskimi armatorami - podsumował Ryngwelski.

 

am