Wiadomości
Samorządy w całej Polsce otrzymają w sumie 12 mld złotych (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

poniedziałek,

14 grudnia 2020

21:00

Totalna opozycja komentuje rządowe wsparcie. "Będziemy pytać naszych kolegów, gdzie oni są?"

- Chcemy poznać kryteria, według których dzielono środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - mówią pomorscy posłowie i senatorowie opozycji. Ich zdaniem pieniądze w ramach tego unijnego wsparcia przydzielano według klucza politycznego. Między innymi Trójmiasto czy Słupsk nie dostało żadnych środków.

Jak wskazuje opozycja kwota jaka trafiła na Pomorze w ramach Funduszu jest dwa razy niższa niż pieniądze, jakie otrzymały inne województwa.

- Samorządy wojewódzkie, które są w opozycji otrzymały 11 proc. tej kwoty, a te które są w koalicji rządzącej 89 procent - zaznacza Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i przewodniczący Stowarzyszenia Samorządy dla Polski. Jak podkreśla zabrakło konkretnych i transparentnych kryteriów mówiących o zasadach przyznawania środków.

- Dostęp do pieniędzy w wielu miastach, miasteczkach i wsiach będzie nierówny. Nie można w ten sposób rządzić pieniędzmi publicznymi tam gdzie się chce, a nie tam gdzie potrzeba. Zebraliśmy się jako parlamentarzyści i parlamentarzystki z Pomorza oburzeni tym w jak uznaniowy, niesprawiedliwy i nieuczciwy sposób te środki są dysponowane. Będziemy pytać naszych kolegów z PiS, gdzie oni są? Nie chcą ani debatować ani powalczyć o interesy mieszkańców i mieszkanek Pomorza - mówi Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej.

 

PODZIAŁ FUNDUSZY

 

- Odczytuję te decyzje finansowe rządu jako próbę oddziaływania na wyborców, ale też na samorządowców, którzy cieszą się poparciem społeczeństwa Trójmiasta i Pomorza i potwierdzają swój mandat w kolejnych wyborach - dodaje Sławomir Rybicki, senator Platformy Obywatelskiej

Sprawie, między innymi podziału środków z funduszu, ma się przyjrzeć nowo powołany pomorski zespół parlamentarny, do którego zostali zaproszeni posłowie i senatorowie wszystkich opcji politycznych. Zespół chce też się zająć ustawą metropolitalną i planowanymi inwestycjami w regionie.

 

ZDANIE WOJEWODY

 

W ubiegłym tygodniu wojewoda pomorski Dariusz Drelich informował, że na Pomorze w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafi łącznie ponad 622 mln złotych. Samorządy w całej Polsce otrzymają w sumie 12 mld złotych. Środki przeznaczone zostaną m. in. na zakup sprzętu medycznego, budowę nowych placówek edukacyjnych czy przebudowy dróg.

 

Aleksandra Nietopiel/pb