Wiadomości
#Pamięć. Grudzień '70", uroczysty koncert w wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Rafała Janiaka w Studiu Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

niedziela,

13 grudnia 2020

18:00

Muzyczne upamiętnienie 50. rocznicy zbrodni Grudnia' 70. Niezwykły koncert i premiera utworu stworzonego na tę okazję

Mija pół wieku od masakry, która bez wątpienia zmieniła bieg historii i wpłynęła na kształtowanie się Polski, którą teraz znamy. Z tej okazji w Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna zorganizowaliśmy uroczysty koncert oraz promocję płyty "#Pamięć. Grudzień '70". To artystyczne wydarzenie Radio Gdańsk przygotowało we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

- Na dramatycznej drodze Polski do wolności w drugiej połowie XX wieku, szczególne miejsce zajmuje grudzień 1970 roku. Był to jeden z najbardziej krwawych i bolesnych polskich miesięcy, który po latach doprowadził do obalenia reżimu komunistycznego. Bez Grudnia '70 nie byłoby Sierpnia '80. Co do tego zgadzają się i historycy, i bohaterowie walki z komunizmem - mówił przed koncertem prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki.

"NIE NA DARMO BYŁA TA ŚMIERĆ"

Głos zabrał także prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. - Grudzień 1970 roku pozostawił wiele scen i obrazów, które stały się ikonami tamtych wydarzeń. Jedną z nich jest zdjęcie, gdy robotnicy i rzesza protestujących niosą na drzwiach zwłoki zabitego człowieka. Scena ta została uwieczniona w jednej z najsłynniejszych pieśni o Janku Wiśniewskim, czyli Zbigniewie Godlewskim, młodym, 18-letnim robotniku, uczniu, który został zastrzelony w Gdyni. W tej pieśni są słowa: "Nie płaczcie matki, to nie na darmo nad stocznią sztandar z czarną kokardą". Nie na darmo była ta śmierć, nie na darmo poległ Janek Wiśniewski i kilkadziesiąt innych osób - podkreślał prezes IPN.

 

Poniżej można zobaczyć zapis koncertu ze studia Radia Gdańsk:

 

 

"GRUDNIOWY TREN"

W wykonaniu Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Rafała Janiaka usłyszeliśmy najpiękniejsze polskie utwory elegijne - "Agnus Dei" Krzysztofa Pendereckiego, "II cz. Koncertu Wiolonczelowego" Stanisława Moryto, "Adagietto" Pawła Łukaszewskiego, "Elegię na wiolonczelę" i orkiestrę smyczkową Mikołaja Góreckiego. Najważniejszym punktem programu było bez wątpienia wykonanie "Grudniowego Trenu" na orkiestrę smyczkową Rafała Janiaka. To utwór skomponowany na zamówienie Radia Gdańsk z okazji 50. rocznicy Grudnia '70.

 

chmieluPrezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki w towarzystwie dyrygenta Rafała Janiaka (Fot. Radio Gdańsk)


Jego autorem jest Rafał Janiak, kompozytor, dyrygent i pedagog, dziekanem wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Aby skomponować muzyczne epitafium Ofiar Grudnia '70, sięgnął do źródeł historycznych.

- Jednym z najbardziej poruszających zdarzeń tamtych dni są bratobójcze strzały o świcie do stoczniowców, zwykłych ludzi pracy, których podstawowe potrzeby życiowe były obojętne dygnitarzom partyjnym. Czwartkowa gdyńska hekatomba jest swoistym symbolem niestrudzonej walki o wolność i godność - przekonywał Rafał Janiak. - W mojej kompozycji na orkiestrę smyczkową również symbolicznie nakreślone zostają ludzkie przeżycia w trzech po sobie następujących częściach: Zimna, głodna, morska noc; Nagły, krwawy, blady świt; Milcząca, grobowa cisza - opowiadał.

 

RJF 4984Koncert prowadził Konrad Mielnik, dyrektor artystyczny Radia Gdańsk (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

 
Światowa premiera "Grudniowego Trenu" w 50. rocznicę Grudnia '70 odbyła się z inicjatywy prezesa Radia Gdańsk, Adama Chmieleckiego oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka.

Lista kompozycji, które wykonała Chopin University Chamber Orchestra w studiu Radia Gdańsk:

1.Paweł Łukaszewski – Adagietto 

2.Rafał Janiak - Grudniowy Tren (światowe prawykonanie) 

  - Głodna, morska noc

  - Nagły, blady krwawy świt

  - Milcząca, grobowa cisza

3. Bronisław Kazimierz Przybylski - Concerto Classico cz. II Andante sostenuto 

solista - Klaudiusz Baran

4. Mikołaj Górecki – Elegia 

solistka - Aneta Stefańska

5. Mikołaj Majkusiak - Chamber Concerto cz. IV Adagio i cz. V Furioso 

solista - Klaudiusz Baran

6. Krzysztof Penderecki - Agnus Dei 


FRAGMENTY PŁYTY

Po koncercie zaprezentowane zostały fragmenty płyty "#Pamięć. Grudzień ’70". Wśród wielu materiałów zobaczyć można m.in. dokumenty i reportaże oparte na wspomnieniach świadków, opracowane w 50. rocznicę zbrodni.

Pamiec Grudzien 1970 02

- Tym wydawnictwem zamykamy tegoroczny projekt #Pamięć. Przypomnę, że w ramach całego cyklu Radio Gdańsk w kwietniu upamiętniło ofiary Zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej, a w sierpniu świętowaliśmy 40. rocznicę Sierpnia '80 - podkreśla Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk. - Jednak nie byłoby zwycięstwa "Solidarności" bez bohaterstwa, poświęcenia i ofiary robotników w grudniu 1970 roku i dopiero ta grudniowa płyta domyka edukacyjno-tożsamościowy projekt – wyjaśnia.

Mecenasami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej, Grupa Lotos oraz Energa Grupa Orlen.

 

mm


Zobacz Galerię