Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

czwartek,

17 grudnia 2020

20:05

Prapremiera specjalnego słuchowiska "Ostry Dyżur". Tak Radio Gdańsk uczciło pamięć ofiar masakry Grudnia '70 [POSŁUCHAJ]

50. rocznica Grudnia '70 to dla naszego radia niezwykła data. Minęło pół wieku od masakry, która bez wątpienia zmieniła bieg historii i wpłynęła na kształtowanie się Polski, którą teraz znamy. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne inicjatywy, którymi uczcimy tę rocznicę, nie tylko postrzegając ją jako symbol ludzkiej tragedii, ale także przedstawiając heroiczną postawę uczestników tamtych wydarzeń. Jednym z naszych przedsięwzięć jest słuchowisko "Ostry Dyżur" autorstwa Wojciecha Fułka.


"Ostry dyżur" to najnowsze słuchowisko Radia Gdańsk, stworzone specjalnie z okazji 50. rocznicy Grudnia '70 w Gdyni. Jego autorem jest Wojciech Fułek, stały współpracownik Radia Gdańsk i Teatru Polskiego Radia, znany pomorski publicysta i pisarz. Na prapremierę na antenie Radia Gdańsk zaprosiliśmy 17 grudnia o godzinie 19:00, dokładnie w 50. rocznicę Grudnia '70, która - trochę symbolicznie - przypada w czwartek.

Przed premierą, o 18:00, odbyło się spotkanie z autorem słuchowiska, reżyserem Pawłem Chmielewskim i aktorami. Transmisję można było obejrzeć na naszej stronie internetowej i na Facebooku.

 


WYJĄTKOWA DATA

- Dzień jest szczególny, miejsce jest szczególne i okoliczności też są szczególne. Równo 50 lat temu wydarzyły się niezwykle istotne rzeczy - powiedział prowadzący spotkanie Robert Silski.

- Wtedy na całym Wybrzeżu działo się bardzo dużo dramatycznych historii. Ja z ich fragmentów starałem się utworzyć swoją opowieść. Uprzedzam, że postać i głównego bohatera, jak i wszystkich innych występujących w słuchowisku jest fikcyjna. Sklejone są one jednak z urywków wielu różnych osób - tłumaczył Wojciech Fułek.

LOS OFIAR, LOS MŁODYCH LUDZI

- Muzeum Miasta Gdyni stworzyło projekt "Nieobecność", w którym chcieliśmy pokazać to, do czego nie doszło. To, co się zaczęło wraz z 17 grudnia. Chodzi o nieobecność w rodzinach, gdzie zabrakło później tych ofiar Grudnia '70. Chcieliśmy pokazać ich życie przez te 50 lat. O wydarzeniach historycznych, które wtedy rozciągnęły się na kilka dni, też staramy się opowiadać - przypomniał Marcin Szerle z Muzeum Miasta Gdyni.

- Słuchowisko dużo mnie nauczyło, ale też, jako Góralowi, pozwoliło spojrzeć na historię Wybrzeża. Miałem wtedy tylko 9 lat. Dochodziły do nas pewne słuchy, że coś dzieje się w Gdańsku. Wówczas bywały ostrzejsze zimy. To, co wtedy się wydarzyło, uświadomiłem sobie później. Z tego słuchowiska najbardziej dotknęła mnie właśnie tragedia młodych ludzi. Oni szli do pracy, ale było tam też dużo uczniów i studentów. Widać, że w naszych zrywach narodowych młodzież zawsze bardzo uczestniczy, ale też ponosi olbrzymie ofiary - zauważył aktor Piotr Cyrwus, odtwórca jednej z głównych ról.

 

 

SZPITAL W GDYNI

To opowieść o dramatycznych wydarzeniach sprzed 50 lat. Głównym miejscem akcji jest gdyński szpital. W główną rolę - lekarza tej placówki - wcieli się doskonały aktor Mirosław Baka. Cala historia ma swoją współczesną puentę, bowiem po latach, tuż przed świętami w 2020 roku, w tym samym gdyńskim szpitalu spotykają się ponownie dwie osoby, które los zetknął tam również 50 lat wcześniej.

- Słuchowisko zostanie powtórzone w święta Bożego Narodzenia, docelowo planujemy również wydanie go na płycie DVD. Wspólnie z twórcami sięgamy po różne środki dziennikarskiego i artystycznego wyrazu, bo tego wymaga duch czasu. Jeśli chcemy skutecznie docierać do społeczeństwa, zwłaszcza do młodego pokolenia, z ważnymi treściami dotyczącymi polskiej historii i tożsamości, musimy używać zróżnicowanych narzędzi, zarówno kultury wysokiej, jak i popularnej - przekonywał Adam Chmielecki, prezes Radia Gdańsk.

"Ostry dyżur" to kolejne "gdyńskie" słuchowisko po "Ciuciubabce" w Teatrze Polskiego Radia oraz "Spisku komandorów" w Radio Gdańsk, które zrealizuje duet Wojciecha Fułka i reżysera Pawła Chmielewskiego. W obsadzie będzie można usłyszeć m.in. Mirosław Baka, Maria Seweryn, Piotr Cyrwus, Krzysztof Janczar i wielu innych.

Ponowną emisję słuchowiska na antenie Radia Gdańsk zaplanowano na 25 grudnia.

 

Posłuchaj słuchowiska "Ostry Dyżur":

 

 

 Partnerem słuchowiska "Ostry Dyżur" jest Miasto Gdynia.

 

 

oprac. ako/pb


Zobacz Galerię