Wiadomości

czwartek,

03 grudnia 2020

17:05

Weto Polski i Węgier w sprawie unijnego budżetu oraz przyszłość lotniska Gdynia-Kosakowo [PIĄTEK W RADIU GDAŃSK]

"Gościem Dnia Radia Gdańsk" w piątek będzie Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. Czy Niemcy zrezygnują z propozycji uzależnienia wypłat pieniędzy z unijnego budżetu od mechanizmu tzw. praworządności uznawanego przez Polskę i Węgry za bezprawny? Czy oba kraje są nadal zdecydowane, by zawetować budżet Unii? Między innymi o to po 8:30 zapyta Piotr Kubiak.


W "Samorządowym Piątku Radia Gdańsk" porozmawiamy o lotnisku Gdynia-Kosakowo. Znalazł się chętny na zakup 264 ha terenu za ponad 8,5 miliona złotych. Wcześniej Gdynia i Kosakowo przeznaczyły prawie 100 mln zł na dostosowanie lotniska do przyjmowania cywilnych samolotów. Jaka będzie przyszłość tego terenu? O tym opowiedzą goście Joanny Stankiewicz: Jakub Ubych z Samorządności Wojciecha Szczurka, Marek Dudziński z Prawa i Sprawiedliwości oraz Tadeusz Szemiot z Koalicji Obywatelskiej. Początek spotkania kilka minut po godzinie 9:00.


Zaś po 9:30 gośćmi Artura Kiełbasińskiego będą Piotr Świąc, TVP Gdańsk oraz Maciej Wośko, Gazeta Bankowa. W programie "Ludzie i Pieniądze" porozmawiamy o tym, dlaczego gotówka jest ważna w czasach pandemii i nie może całkowicie wyjść z obrotu oraz o tym kto i jak bardzo bogaci się w czasie pandemii.


W kulinarnej audycji "Gotuj się na Weekend" przed świętami opowiemy o tym, jak z szacunkiem podchodzić do jedzenia, jak gotować "w sam raz" i nie marnować żywności. Po godzinie 13:20 Ewelina Potocka porozmawia na ten temat z Łukaszem Jaroniem z Banku Żywności w Trójmieście.


O 14:30 w "Wiadomościach Regionalnych" odwiedzimy Kaszuby Południowe.


Zaś po 19:00 Marzena Bakowska zaprosi słuchaczy na "Kulturalny Rozkład Jazdy". O festiwalu Actus Humanus Nativitas, który zaczyna się w piątek, opowie jego dyrektor Filip Berkowicz. Powiemy też o sobotnim spotkaniu promocyjnym dotyczącym albumu „Fot. Maciej Kosycarz. Niezwykłe zwykłe zdjęcia”. Wydawnictwo zawiera 360 fotografii autorstwa Macieja Kosycarza, wybranych przez załogę agencji KFP spośród ok. 150 tysięcy zdjęć. Przyjrzymy się także programowi Versopolis. W 2020 roku, z powodu pandemii, niemożliwe stało się zaproszenie do Gdańska poetów i poetek. Spotkania zorganizowano online w kuchniach i połączono poezję z pasją do gotowania. Więcej opowie o tym koordynator projektu Piotr Mielcarek z IKM.

 

pb

_