Wiadomości
Prof. Piotr Gliński nie krył zaskoczenia z nagrody specjalnej dla jego resortu (fot. MKiDN/Danuta Matloch)

poniedziałek,

30 listopada 2020

18:30

Program "Kultura w sieci" z nagrodą specjalną "Strażnik Pamięci 2020". Prof. Gliński: "jego efekty zostały docenione"

Rządowy program "Kultura w sieci", zapewniający w czasie pandemii finansowe wsparcie dla twórców na realizację projektów upowszechniających dorobek kulturalny online, otrzymał nagrodę specjalną "Strażnik Pamięci 2020". Statuetkę odebrał podczas gali szef resortu kultury wicepremier Piotr Gliński.- Bardzo serdecznie dziękuję za tę nagrodę, za docenienie pracy tych wszystkich ludzi, którzy pracowali przy tym programie. Dzięki niemu 80 milionów złotych przeznaczono na 3500 projektów. Jestem wdzięczny za docenienie tej inicjatywy - mówił wicepremier prof. Piotr Gliński, odbierając nagrodę.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu nie krył zaskoczenia. - Otrzymać nagrodę od tak niezależnego, niepokornego i ważnego centrum medialnego, centrum opinii, centrum debaty o polskich sprawach, to jest rzecz niespodziewana i bardzo za to dziękuję – podkreślił prof. Piotr Gliński.

AUTORSKI PROGRAM NA CZAS PANDEMII

Wicepremier przypomniał, że program "Kultura w sieci" jest programem autorskim ministerstwa. - Wymyśliliśmy go w momencie, kiedy uderzyła pandemia i została zamknięta kultura. Ten pomysł był naturalny i oczywisty, bo gdzie można tworzyć w sytuacji, gdy wszystko jest zamknięte i musimy bronić się przed tą straszną dla całego świata tragedią. Sieć wydawała się odpowiedzią naturalną - mówił wicepremier.

Prof. Piotr Gliński zaznaczył, że w bardzo krótkim czasie do programu "Kultura w sieci" aplikowało 12 tysięcy osób i instytucji. Dodał, że tak jak w innych programach wsparcia w okresie pandemii, środki musiały zostać jak najszybciej przekazane twórcom, "by utrzymać instytucje, utrzymać ludzi".

- Ten program łączył kilka wymiarów. Z jednej strony był programem, który miał podtrzymać istnienie sektora i pomóc ludziom, którzy nie mogli zarabiać. A z drugiej strony był programem merytorycznym. Dzięki niemu 3500 projektów zostało zrealizowanych, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych. Chociaż ten program był bardzo krytykowany na początku, jego efekty zostały później docenione - mówił z satysfakcją wicepremier.

INTERNET MOŻE BYĆ MIEJSCEM ZACHOWANIA PAMIĘCI

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu ocenił, że choć "nowoczesne rozwiązania technologiczne" z punktu widzenia "zachowania najważniejszych wartości cywilizacyjnych są bardzo często krytykowane, bo wydają się szkodzić kulturze i wartościom", to jednak "Internet może być czymś wspaniałym". Wskazał, że to właśnie w Internecie mogą być realizowane projekty dotyczące pamięci, dotyczące zachowania tego, co najważniejsze.

- Bez pamięci nie istnieją wspólnoty, nie jesteśmy społeczeństwem, nie jesteśmy narodem. Pamięć może być w sieci odnajdywana. Ona trwa i świadczy o naszej tożsamości i o sile naszej wspólnoty - mówił wicepremier, podkreślając znaczenie nagrody Strażnik Pamięci.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowanych jest wiele projektów online, jak chociażby wirtualne zwiedzania instytucji kultury.

POZOSTALI LAUREACI NAGRODY "STRAŻNIK PAMIĘCI"

Kapituła Nagrody "Strażnik Pamięci" od siedmiu lat wyróżnia osoby i instytucje, które w szczególny sposób przyczyniają się do przechowywania i przywracania pamięci o ważnych postaciach i wydarzeniach z historii Polski.

W 2020 roku laureatem nagrody "Strażnik Pamięci" w kategorii "Twórca" został prof. Wojciech Roszkowski. W kategorii "Instytucja" tytuł "Strażnika Pamięci" otrzymała Fundacja Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Kapituła wyróżniła też PGE Polską Grupę Energetyczną, przyznając spółce nagrodę "Strażnika Pamięci" w kategorii "Mecenas".

Przyznano także nagrodę specjalną Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka pod patronatem tygodnika "Do Rzeczy", czyli "Nagrodę Dla Strażnika Wartości", którą otrzymała dr Judit Varga, minister sprawiedliwości Węgier.

 

 

PAP/am