Wiadomości
(Fot. Hannes Edinger/Pixabay)

sobota,

28 listopada 2020

17:51

Robisz zakupy w internecie? Trzeba je robić "na chłodno", bo oszuści nie śpią [ZŁAPANE W SIECI]

Już ponad 60 procent Polaków robi zakupy w internecie. Kupujemy wszystko - odzież, obuwie, sprzęt RTV i AGD, żywność, gadżety, zabawki. Zakupy w sieci to wielka wygoda i ułatwienie. Jednak eksperci przestrzegają, by pieniądze wydawać ostrożnie. Oszustwa internetowe to, niestety, codzienność.

- Socjotechniki, które stosują oszuści, są do siebie zbliżone. To granie na emocjach, wykorzystywanie chwili, wywoływanie presji: "tylko teraz, tylko dla ciebie ta wyjątkowa oferta". Zakupy w sieci trzeba robić "na chłodno". Po pierwsze łatwo złapać się na "promocję", która absolutnie nie jest dla nas korzystna. Po drugie pośpiech sprzyja nieuwadze i w ten sposób zamiast zrobić przelew na 50 złotych, akceptujemy przelew, który opiewa na kwotę 5000 złotych - podkreśla Sebastian Kondraszuk, ekspert z CERT Polska.

- Jeśli nie jesteśmy biegli w robieniu zakupów w sieci, warto poprosić o pomoc bardziej doświadczoną osobę. Nie dajmy się złapać na szalone promocje produktów, które są z natury bardzo drogie. Gdy decydujemy się na zakupy w sieci, dokładnie oglądajmy sklep internetowy, w którym chcemy zrobić zakupy. Czy nie budzi naszych wątpliwości? - wyjaśnia Zuzanna Polak z CERT Polska.

Oszuści w sieci nie wysyłają towarów, podstawiają fałszywe strony internetowe i systemy zintegrowanej płatności, przechwytują hasła, kody i PIN-y.

Jak robić bezpieczne zakupy w sieci? O tym w audycji "Złapane w Sieci", zaprasza Ewelina Potocka.

 

 

 

Ewelina Potocka/ako