Wiadomości
(Fot. PAP/Marcin Obara)

poniedziałek,

30 listopada 2020

12:18

Minister zdrowia: chcemy, by każdy pacjent z dodatnim wynikiem testu został włączony do programu #DomowaOpiekaMedyczna

- Program opieki medycznej nad osobami, mającymi dodatni wynik COVID-19, jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. - W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał też prawo wykonać test antygenowy w POZ. Przygotowujemy się do tego logistycznie - dodał minister.

Szef resortu nauki Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 zmienił się, bo resort dokonał jego oceny po dwóch tygodniach działania.


- Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - zaznaczył Niedzielski. Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala. - Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno - dodał.

OPIEKA DLA WSZYSTKICH

- Żeby dobrze trafić w początek tego procesu leczenia chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatki wynik, byli objęci właśnie taką domową opieką medyczną, żeby mieli szansę, mieli możliwość trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy te terapia, kiedy te środki będą najskuteczniejsze - mówił. Dodał, że chciałby, aby wszyscy Polacy mieli zapewnioną taką dostępność.

- Zdecydowaliśmy się razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim, że taka dostępność do pulsoksymetru od państwa dla obywatela będzie zapewniona dla każdego, kto ma dodatni wynik testu COVID-owego - powiedział.

PIERWSZEŃSTWO SENIORÓW

 

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Niedzielski wyjaśnił, na czym będzie polegać program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 #DarmowaOpiekaMedyczna, z wykorzystaniem pulsoksymetru. Szef resortu zdrowia podkreślił, że w programie chodzi o to, aby "opieka z pulsoksymetrem jak najmniej przeszkadzała pacjentom w codziennym życiu".

Niedzielski zaznaczył, że "pulsoksymetry przekazywane obywatelom łączą się system Bluetooth z telefonem komórkowym, automatycznie zapisują wyniki z pomiarów i przesyłają je do centrum monitoringu". W przypadku osób powyżej 55. roku życia nastąpi automatyczna kwalifikacja do programu. Osoby te po otrzymaniu dodatniego wyniku na koronawirusa otrzymają na podany numer telefonu komórkowego SMS-a. - Do tych osób zostanie wysłana paczka z pulsoksymetrem, a dostarczy ją Poczta Polska w ciągu 24 godzin - wyjaśnił Niedzielski.

MŁODSI MUSZĄ SIĘ REJESTROWAĆ

Natomiast w przypadku osób poniżej 55 roku życia, to mogą się one zarejestrować albo na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia przez specjalny formularz (www.gov.pl/koronawirus) albo przez tradycyjną ścieżkę - lekarzy POZ. "Wtedy proces rejestracji będzie robiony w przychodni, gdzie przyjmuje lekarz rodzinny" - dodał szef resortu zdrowia.

Niedzielski wyjaśnił, że po otrzymaniu pulsoksymetru, pacjent instaluje na swoim smartfonie aplikację PulsoCare i dokonuje pomiaru. - Aplikację można pobrać ze sklepu Google'a i Apple'a. Żeby ją uruchomić, trzeba będzie otrzymać specjalny kod po rejestracji - podkreślił. - Dane z pomiaru trafiają do lekarza i konsultanci monitorują wyniki. W razie konieczności wzywają pogotowie ratunkowe. Po zakończeniu programu z pulsoksymterem, urządzenie należy zwrócić, a odbierze je Poczta Polska - powiedział Niedzielski.

KILKA FAKE NEWSÓW

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej odniósł się do kwestii wypłaty dodatków do wynagrodzenia dla medyków, zaangażowanych w leczenie chorych na COVID-19. Minister podkreślił, że chce zdementować kilka "fake newsów", które pojawiły się w ostatnim czasie na ten temat.

Niedzielski zapewnił, że wszystkie osoby, które zostały skierowane przez wojewodów do walki z epidemią COVID-19, otrzymają 100-procentowy dodatek do wynagrodzenia. Przypomniał, że 1 listopada wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego, walczące z COVID-19, otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego.

Dodał, że rozszerzono też grupę uprawnionych do dodatku o ratowników i diagnostów laboratoryjnych. Jak wskazał, zgodnie z systemem rozliczeniowym NFZ, do 10 grudnia dyrektorzy szpitali mają złożyć wnioski z listami konkretnych pracowników uprawnionych do wypłaty dodatków. - Potem w ciągu 7 dni Narodowy Fundusz Zdrowia ma czas, żeby przekazać środki na wypłatę tych dodatków. Można się spodziewać, że najpóźniej do 15-17 grudnia personel medyczny otrzyma dodatki naliczone za listopad - powiedział Niedzielski.

 

KWESTIA SZCZEPIEŃ

 

Niedzielski pytany był o to, czy szczepienia na koronawirusa będę refundowane dla wszystkich. Zapowiedział, że szczegóły na ten temat zostaną przedstawione na kolejnym briefingu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. - Chcę zapewnić państwa, że liczba szczepień zakontraktowanych przez Polskę za pośrednictwem europejskiego mechanizmu zakupowego, zapewnia możliwość zaszczepienia każdemu obywatelowi - zapewnił.

Szef resortu zdrowia pytany był też o to, czy wszyscy Polacy będą objęci badaniami na obecność koronawirusa. - Lekarz rodzinny będzie, jak zwykle zresztą, tym gatekeeperem, czyli będzie osobą, która pilnuje racjonalności systemu. Będą na pewno przypadki, że nie każda osoba dostanie skierowanie na test, jeśli będzie niepotrzebny i lekarz tak uzna - dodał.

 

STOKI NARCIARSKIE

 

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się też do doniesień, dotyczących dużej liczby osób na stokach narciarskich w ostatni weekend oraz nieprzestrzegania zasad sanitarnych. - Jeżeli chodzi o kwestię tych obrazków, które wczoraj zdominowały sieci społecznościowe, to oczywiście, jako minister zdrowia, mogę wyrazić tylko i wyłącznie zaniepokojenie tą sytuacją - mówił.

- Stoję na stanowisku, że jeżeli pewna odpowiedzialność społeczna nie będzie realizowana, to ja będę pierwszym w Radzie Ministrów, który będzie rekomendował premierowi zamknięcie stoków. Mamy do czynienia ze zdjęciami czy obrazkami, które mówią, że w żaden sposób nie były zachowane wymogi sanitarne - zwrócił uwagę szef MZ.

Niedzielski poinformował, że w poniedziałek rano rozmawiał z inspektorem sanitarnym oraz że będą prowadzone rozmowy z policją, by w najbliższy weekend odbyły się "takie kontrole, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego, który został uzgodniony z właścicielami stacji narciarskich". W tym kontekście wskazał na przestrzeganie dystansu w kolejkach do wyciągów.

- Jeżeli te kontrole, które będą prowadzone od najbliższego weekendu potwierdzą, że mamy sytuację nieprzestrzegania, potwierdzą, że mamy naruszenie tego reżimu (sanitarnego), który został ustalony wspólnie, a na dodatek będę widział, że na poziomie dziennych wyników pod koniec tygodnia będziemy mieli przyrost zachorowań, którego nie będzie można przypisać innym elementom, będę rekomendował zamknięcie stoków - zapowiedział Niedzielski.

 

PAP/mk