Wiadomości
(Fot. Pixabay)

niedziela,

29 listopada 2020

16:00

Sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski: PiS na podium zestawienia. Partia rządząca mogłaby liczyć na 32,7 proc. poparcia

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS znalazłoby się na podium zestawienia. Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla wp.pl wynika, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 32,7 proc. poparcia. Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyłaby 22,4 proc. głosów.

Zarówno partia rządząca, jak i jej główny opozycyjny rywal (KO) odnotowali niewielkie spadki w poparciu (PiS o 0,3 pp., a KO o 1,7pp.)  - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski .

Według sondażu na "trzecim miejscu" znalazła się Inicjatywa Polska 2050. Formacja Szymona Hołowni uzyskała wynik 12,6 proc. (spadek o 0,5 pp.). Natomiast Lewica mogłaby liczyć na 10,1 proc. poparcia (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Do Sejmu weszłoby również PSL (5,8 proc. poparcia) oraz Konfederacja (5,4 proc. poparcia). Jak wynika z sondażu, 11 proc. badanych nie potrafiło powiedzieć, na kogo by oddało swój głos.

UDZIAŁ W WYBORACH

Udział w wyborach deklaruje prawie połowa ankietowanych ("zdecydowanie tak" - 39,7 proc., "raczej tak" - 10,1 proc.). Z kolei odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 19,6 proc. respondentów, a "zdecydowanie nie" - 27,8 proc. "Nie wiem" odpowiedziało 2,7 proc. ankietowanych.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych został przeprowadzony w dniu 27 listopada na próbie 1100 osób metodą CATI (telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo - PAP).

 

PAP/pOr