Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

piątek,

27 listopada 2020

18:17

Będzie robot do automatycznego przygotowania leków oraz nowy sprzęt specjalistyczny. UCK z pożyczką na 18 mln zł

18 milionów złotych pożyczki na zakup nowego sprzętu oraz doposażenie szpitalnej apteki w specjalnego robota otrzymało od Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

O podpisaniu umowy ws. pożyczki poinformował w piątek zespół ds. organizacji i promocji UCK w Gdańsku.

- Bardzo cenimy sobie współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A, która wcześniej wsparła nas podczas udanego procesu restrukturyzacji. Nowe środki zostaną przeznaczone m.in. na zakup nowoczesnego sprzętu do Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, który zdecydowanie usprawni proces diagnostyki i leczenia naszych pacjentów - powiedział w komunikacie prasowym dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Jakub Kraszewski.

INNOWACJA APTEKI

Za pożyczkę zakupione zostaną dwa angiografy komputerowe, tomograf komputerowy stacjonarny oraz aparat RTG. Dzięki wsparciu z ARP dojdzie też do innowacji szpitalnej apteki za sprawą robota do automatycznego przygotowania leków cytostatycznych.

- Przy pomocy takiego robota leki cytostatyczne będą mogły być przygotowane szybko, dokładnie i w sposób bezpieczny dla personelu i pacjenta. Zwiększy się też wydajność pracowni, ponieważ personel zostanie odciążony przez automatyczne przygotowanie leków - wyjaśnił zastępca dyrektora naczelnego UCK ds. logistyki medycznej lek. Adam Sudoł.

To kolejna pożyczka pozyskana z Agencji Rozwoju Przemysłu przez Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Wcześniejsza udzielona w 2011 r., na kwotę 110 mln złotych, została wykorzystana w procesie restrukturyzacji gdańskiego szpitala. Została spłacona z 20-miesięcznym wyprzedzeniem. Ostatnia rata pożyczki została uregulowana we wrześniu 2019 roku.

 

PAP/ako