Wiadomości
Roboty drogowe trwają jeszcze na ulicach Czarnej i Cichej. Odcinki te będą gotowe do końca tego roku (Fot. Radio Gdańsk/Robert Groth)

piątek,

27 listopada 2020

14:30

Remont dróg w gminie Rzeczenica, klub seniora w Przechlewie oraz bon opiekuńczy w Żukowie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Prawie trzy kilometry dróg osiedlowych zbudowano w gminie Rzeczenica w ramach rządowego 
Funduszu Dróg Samorządowych. Gruntowe i mocno zniszczone odcinki są teraz utwardzone 
kostką betonową lub asfaltem. - Te drogi są nie do poznania - mówi Marcin Szulc, wójt gminy Rzeczenica.
- Dla mieszkańców zmiana jest bardzo duża i pozytywna, bo wszystkie te drogi były dotychczas drogami szutrowymi. Dzisiaj ulice Piaskowa i Lipowa są drogami z polbruku. Jeżeli chodzi o ulicę Nową, jest to droga w części asfaltowa, w drugiej części polbrukowa. W przyszłym roku dodatkowo będzie tam także oświetlenie uliczne - dodaje wójt.

Roboty drogowe trwają jeszcze na ulicach Czarnej i Cichej. Odcinki te będą gotowe do końca tego roku. Budowa wszystkich pięciu ulic kosztowała prawie dwa miliony złotych. Połowę tej kwoty stanowiło dofinansowanie z budżetu państwa.Do końca roku gotowe będą pierwsze pomieszczenia dla nowo tworzonego Klubu Seniora w Przechlewie koło Człuchowa. Instytucja powstaje na bazie domu kultury. Skorzysta z niej co najmniej kilkadziesiąt osób w podeszłym wieku.

Przechlewski Klub Seniora będzie się składał z kilku pomieszczeń, rozlokowanych w parterowym budynku. Chodzi o to, aby dostęp do niego był swobodny, a seniorzy mogli się tam czuć komfortowo.

- Wszystko będzie urządzone z myślą o potrzebach osób starszych - mówi Krzysztof Michałowski, wójt gminy Przechlewo. - W ramach tego zadania będzie utworzona sala do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych. Będą pomieszczenia klubowe, wyposażone w sprzęt RTV, fotele, będzie także nowa kuchnia, toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodaje Michałowski.

Oficjalne otwarcie całego obiektu zaplanowano na marzec przyszłego roku. Niewykluczone, że ze względu na ograniczenia sanitarne, klucze do nowych pomieszczeń seniorzy odbiorą dopiero kilka miesięcy później.

Utworzenie klubu ma kosztować około 235 tysięcy złotych. 150 tysięcy to dofinansowanie z rządowego programu Senior+. Będzie to pierwszy taki klub w regionie człuchowsko-chojnickim.Somonino rozbudowuje swoją asfaltową obwodnicę. Drogowcy jeszcze w tym roku zamierzają układać nawierzchnię na kilometrowym odcinku ulicy Kasztelańskiej, łączącej Goręczyno z Kiełpinem.

Dotąd z czarnej nawierzchni kierowcy mogli korzystać tylko na odcinku do ulicy Ceramicznej. Nowy asfalt pobiegnie do wiaduktu. Na kilometrowym odcinku powstaną ścieżka dla pieszych i rowerzystów oraz oświetlenie. Będą też wyniesione skrzyżowania. Warte dwa miliony złotych prace powinny zacząć się na początku grudnia.

Tymczasem w Somoninie trwa już inny duży remont. Od tygodnia na trzykilometrowym odcinku przebudowywana jest trasa wojewódzka. Prace wiążą się z ruchem wahadłowym i potrwają do połowy grudnia.Gmina Żukowo nie zrezygnuje w 2021 roku z bonu opiekuńczego. Świadczenie przyznawane jest dzieciom do trzeciego roku życia, których rodzice pracują. - Nasze wątpliwości pojawiły się wraz z niższymi dochodami samorządu, które spowodował zerowy PIT dla młodych - tłumaczy burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski.

- My, jako samorząd, chcemy wesprzeć rodziców, którzy mieszkają na terenie gminy i są zmuszeni pracować, a nie mają z kim zostawić dziecka. Rodzice takiego dziecka, które jest w żłobku, otrzymują 220 zł miesięcznie, a jeżeli jest to dziecko w klubie dziecięcym, to 120 zł miesięcznie - informuje burmistrz Wojciech Kankowski.

W skali roku na bon opiekuńczy gmina Żukowo wydaje ponad 200 tys. zł. Przysługuje on wyłącznie rodzinom, które mieszkają w gminie Żukowo i rozliczają podatek dochodowy w kartuskim urzędzie skarbowym.

 

Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski