Wiadomości
(Fot. www.gdansk.pl/Jerzy Pinkas)

czwartek,

26 listopada 2020

20:54

Kontrowersyjna uchwała o reformach gdańskich rad dzielnic przegłosowana. Powstanie 10 konwentów makrodzielnicowych

Gdańscy radni na dzisiejszej sesji rady miasta większością głosów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska opowiedzieli się za utworzeniem konwentów makrodzilenicowych. Mimo wyraźnego sprzeciwu radnych dzielnicowych i radnych opozycji słynny już druk nr 772 został przyjęty.Konwenty skupią po kilka rad dzielnic a ich przedstawiciele mają się spotykać z radnymi miasta i współpracownikami prezydenta przynajmniej dwa razy w roku, by omawiać między innymi planowane inwestycje.

- Uważamy, że należy zacieśnić współpracę pomiędzy przedstawicielami jednostek pomocniczych miasta, pomiędzy radnymi a przedstawicielami prezydentem, by stworzyć forum do równorzędnej dyskusji. Dzięki temu będziemy wspólnie działać z korzyścią dla mieszkańców. Głosy, że brakuje tu dyskusji płynęły już wcześniej, stąd pomysł wprowadzenia takiego podmiotu opiniodawczo-doradczego - mówi Cezary Śpiewak Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta.

- Staraliśmy się z wpływających opinii wyłuskać meritum i takie uwagi od rad dzielnic zebraliśmy. W istotnej części włączyliśmy je wprowadzając autopoprawkę - zaznacza.

DYSKUSJA NAD UCHWAŁĄ

Głosowanie nad uchwałą poprzedziła dwuipółgodzinna dyskusja. Głos zabrali także radni dzielnic po raz kolejny zaznaczając swój sprzeciw wobec utworzenia konwentów.

- Naszym zdaniem brakuje rozmowy i słuchania. Są dwa strumienie monologów, a raczej zatykania uszu na argumenty gdańskich społeczników, którzy wprowadzenia proponowanego druku nie chcą, nawet po autopoprawkach. To nie jest pierwsza i najważniejsza potrzeba dzielnic, którą powinniście państwo zgodnie z przedwyborczymi obietnicami rozwiązywać - mówi Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu dzielnicy Oliwa.

Radny przypomniał także,  że właściwie wszystkie ugrupowania szły do wyborów z hasłem umocnienia roli dzielnic.

 

- Dziś zamierzacie to zignorować. To fatalne podwaliny do współpracy i zaufania - komentuje.

KRYTYKA UCHWAŁY

Krytycznie o uchwale i wypowiedzieli się też radni opozycji.

- Tego typu decyzja i tworzenie ciała pośredniego to takie wotum nieufności wobec kompetencji i umiejętności współpracy pomiędzy poszczególnymi zarządami rad dzielnic. Uważam, że ten byt, który mamy stworzyć ta uchwałą niewiele pomoże i zmieni, jeśli chodzi o sposób procedowania wielu decyzji czy planowania inwestycyjnego. Wręcz przeciwnie, może to utrudnić - uważa Waldemar Jaroszewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Uchwała powołująca konwenty makrodzielnicowe wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r. Powstanie 10 konwentów, a w ich skład wchodzi od dwóch do pięciu dzielnic:

Konwent makrodzielnicowy nr 1: Osowa, Matarnia, Kokoszki.
Konwent makrodzielnicowy nr 2: Oliwa, VII Dwór, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
Konwent makrodzielnicowy nr 3: Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje.
Konwent makrodzielnicowy nr 4: Brzeźno, Nowy Port, Letnica.
Konwent makrodzielnicowy nr 5: Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska.
Konwent makrodzielnicowy nr 6: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Rudniki.
Konwent makrodzielnicowy nr 7: Brętowo, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Młyniska.
Konwent makrodzielnicowy nr 8: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino.
Konwent makrodzielnicowy nr 9: Piecki-Migowo, Jasień.
Konwent makrodzielnicowy nr 10: Śródmieście, Chełm, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice.

 

Aleksandra Nietopiel/ako