Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)

czwartek,

26 listopada 2020

16:18

IPN wybrał najlepsze audycje historyczne roku. Reportaż Anny Rębas i Stefana Kotiuka z Radia Gdańsk otrzymał wyróżnienie specjalne!

Reportaż Anny Rębas w realizacji Stefana Kotiuka zdobył wyróżnienie specjalne w konkursie "Audycja Historyczna Roku" organizowanym przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jury doceniło reportaż dokumentalny zatytułowany "Zagubieni bohaterowie".

 Do konkursu nominowane były trzy reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk. Były to "Spisek Komandorów", Wojciecha Fułka i Pawła Chmielewskiego, "Rozgłośnia Topolówka" Marzeny Bakowskiej i Stefana Kotiuka oraz "Zagubieni bohaterowie" autorstwa Anny Rębas i Stefana Kotiuka. Ostatni materiał otrzymał wyróżnienie specjalne w Kategorii "Historia Regionalna".

 

"ZAGUBIENI BOHATEROWIE"

 

To historia o odnalezionych i zidentyfikowanych w ubiegłym roku obrońcach Westerplatte. Przez lata ich szczątki leżały na terenie dawnej składnicy wojskowej. Dzięki zespołowi archeologów i historyków z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku udało się odnaleźć i zidentyfikować 9 szkieletów.

Ustalono tożsamość pięciu z odnalezionych. Noty identyfikacyjne prezydent RP Andrzej Duda przekazał rodzinom żołnierzy 1 września 2020 roku podczas uroczystości w Gdańsku na Westreplatte.

Wyróżniony reportaż powstawał podczas prac archeologicznych prowadzonych przez antropologów, genetyków i historyków. Badania nad tym ukrytym fragmentem polskiej historii otwierają nowy rozdział prac nad niebadanym przez 60 lat tematem.

 

Całego reportażu można wysłuchać tutaj:

 

 

Reportaż ten został także doceniony przez jury podczas ostatniego festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni. Wtedy też zdobył wyróżnienie.

A tak o tym reportażu mówi autorka, Anna Rębas:

 

 

"AUDYCJA HISTORYCZNA ROKU"

 

Dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela przypomniał podczas ogłoszenia wyników konkursu, że główny cel tego przedsięwzięcia - zainicjowanego przed laty przez białostocki odział IPN i organizowanego w Białymstoku - to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach dziennikarskich: radiowych i telewizyjnych.

Nagrody były przyznawane w trzech kategoriach: "Wydarzenie" (Grand Prix prezesa IPN), "Losy" (Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego), "Historia Regionalna" (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku).

Wyniki konkursu - z powodu pandemii - ogłoszono online na stronie białostockiego IPN, nie było gali wręczenia nagród.

 

PAP/Anna Rębas/ako