Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Wojciech Stobba)

czwartek,

26 listopada 2020

14:23

List prezydenta Malborka do premiera, makieta uczniów z Tujska oraz wsparcie dla służby zdrowia i szkół w Kwidzynie [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Burmistrz Malborka Marek Charzewski wysłał list do Premiera Mateusza Morawieckiego. Apeluje w nim o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021–2027. Wspomina o topniejącej nadwyżce finansowej w samorządowym budżecie, która ma zmniejszać możliwości inwestowania w społeczność lokalną.


Marek Charzewski wskazuje także inwestycje, które zostały w ostatnim czasie dofinansowane z Unii Europejskiej. Jest wśród nich budowa kolektora deszczowego, odbudowa Szkoły Łacińskiej, zagospodarowanie Parku Miejskiego, czy rozbudowa infrastruktury transportu rowerowego. Lista jest znaczenie dłuższa. Burmistrz stwierdza w liście, że wynegocjowany budżet jest dużą szansą dla rozwoju nie tylko całej Polski i ogólnokrajowych przedsięwzięć, ale także dla Malborka i jego mieszkańców.

Z pełną treścią listu można zapoznać się TUTAJ.Młodzi naukowcy ze Szkoły Podstawowej w Tujsku, w Gminie Stegna, budują makietę z wiatrakami prądotwórczymi. Ich dzieło będzie poglądowo przedstawiało, jak wykorzystywany jest prąd z elektrowni wiatrowej.

Uczniowie, jeszcze przed zawieszeniem zajęć w szkole, spotkali się ze specjalistą z farmy wiatrowej, dzięki czemu poznali tajniki jej działania.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w szkole programu edukacyjnego „Być jak Ignacy”. Program przypomina sylwetkę Ignacego Łukasiewicza, polskiego naukowca i pioniera w przemysłowym wykorzystaniu ropy naftowej. Dzięki spotkaniom i pracy warsztatowej uczniowie zdobywają wiedzę o polskich naukowcach, których odkrycia i wynalazki zrewolucjonizowały świat.Kwidzyn wspiera służbę zdrowia oraz szkoły w walce z pandemią. Łącznie z kasy miejskiej przeznaczono na ten cal prawie 15 tys. zł.

Szpital został wyposażony w 100 kombinezonów ochronnych i 200 par specjalnych. Dodatkowo do placówki trafiło także 5 pulsoksymetrów.

Pomoc z ratusza popłynęła także do szkół. Jeszcze przed przejściem ich na pracę zdalną, miasto zakupiło 12 tysięcy maseczek ochronnych oraz środki do dezynfekcji powierzchni dla wszystkich miejskich placówek oświatowych.Wykłady o historii Żuław online. Dwa filmy dostępne są na kanale Klubu Nowodworskiego w serwisie YouTube. Każdy z nich trwa ponad 30 minut.

- To projekt, który powstał z okazji kolejnej rocznicy powstania Nowego Dworu Gdańskiego. Od założenia mija 450 lat. Zależy nam, by pokazać Nowy Dwór Gdański mieszkańcom, ale i miłośnikom Żuław jako niezwykłe miejsce na mapie Polski - mówi przewodnik Łukasz Kępski.

Pierwszy z dwóch materiałów opowiada o początkach Nowego Dworu Gdańskiego. Drugi przybliża jego dzieje do 1772 roku. Kolejnych wykładów można spodziewać się w przyszłym roku. Można obejrzeć je TUTAJ i TUTAJ.

 

Witold Chrzanowski/Filip Jędruch/ako