Wiadomości
Premier Morawiecki zapewnił podczas konferencji, że polski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia (fot. YouTube/Kancelaria Premiera)

czwartek,

26 listopada 2020

13:34

Rusza Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla przedsiębiorców. Premier: "Nie rezygnujemy z dalszego niesienia pomocy firmom"

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o uruchomieniu przez rząd Tarczy Finansowej PFR 2.0. To 35 miliardów złotych na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem.- Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, a także Tarcza Antykryzysowa są realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Od początku epidemii COVID-19 do polskich firm trafiły już ponad 154 miliardy złotych - z czego ponad 60 miliardów złotych w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Uratowaliśmy 6 milionów miejsc pracy - przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. - Nie rezygnujemy z dalszego niesienia tej pomocy. Uruchamiamy Tarczę Finansową PFR 2.0. Kolejny etap to 35 miliardów złotych na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm - podkreślono.

WSPARCIE DLA MIKROFIRM

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikrofirm zakłada wsparcie do 3 miliardów. O subwencje mogą się ubiegać mikrofirmy, które zatrudniają od 1 do 9 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Ich obrót lub suma bilansowa za 2019 roku nie może przekroczyć 2 milionów euro. Z subwencji mogą skorzystać firmy, które odnotowały spadek obrotów w 2020 roku o minimum 30 proc. w związku z COVID-19.

Subwencje finansowe będą wynosić 18 lub 36 tysięcy złotych na zatrudnionego. Maksymalna kwota subwencji to 324 tysiące złotych. Wysokość wsparcia będzie zależna od liczby pracowników i spadku obrotów.

Środki bezzwrotne będą przyznawane pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy. Termin składania wniosków to styczeń - luty 2021 roku. (po zgodzie Komisji Europejskiej).

 

 

tarcza pfr2 1

(graf. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

 

TARCZA DLA MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM

W przypadku małych i średnich firm Tarcza Finansowa PFR 2.0 zakłada wsparcie do 7 miliardów złotych. O pomoc będą mogły ubiegać się firmy zatrudniające do 249 pracowników z prawie 40 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności. Ich obrót za 2019 roku musi być mniejszy lub równy kwocie 50 milionów euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 miliony euro. Wsparcie jest dla podmiotów, które w związku z COVID-19 odnotowały spadek obrotów o minimum 30 proc.

Firmy te mogą liczyć na dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto za okres od 1 listopada 2020 do 30 kwietnia 2021 roku. Maksymalna kwota subwencji to 3,5 miliona złotych. Wysokość subwencji zależna jest od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto.

Środki bezzwrotne będą zastosowane dla tych firm pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto. Termin składania wniosków to styczeń - luty 2021 roku (po zgodzie Komisji Europejskiej).

Dodatkowo będzie istniała możliwość umorzenia 100 proc. subwencji (termin składania wniosków: po roku od otrzymania subwencji z Tarczy Finansowej 1.0).

 

tarcza pfr2 2

(graf. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

 

POMOC DLA DUŻYCH FIRM

Tarcza Finansowa 2.0 dla dużych firm zakłada ok. 25 miliardów złotych wsparcia i uelastycznienie zasad programu. W tym przypadku o wsparcie mogą się ubiegać firmy zatrudniające od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 milionów euro. W przypadku tych przedsiębiorstwa możliwa jest aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 roku.

Termin składania wniosków: styczeń – marzec 2021 roku. (po zgodzie Komisji Europejskiej).

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że rząd dokonał zmiany w formule na podstawie dotychczasowych doświadczeń z realizacji programu. Znacząco ułatwiony został proces dla niskich kwot pomocy, zachowano zwrotny charakter środków z elementem umorzenia pożyczki pomocowej, co związane jest z pełnym procesem analizy kredytowej, zwiększono elastyczność pod względem okresu finansowania wydłużonego z 4 do 6 lat i obniżenia kosztu.

 

tarcza pfr2 3

(graf. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

 

WSPARCIE DLA FIRM PRZEKŁADA SIĘ NA ŁAGODNE PRZEJŚCIE KRYZYSU

Kancelaria wskazała, że warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0, różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów. - Polski rząd nie pozostawia przedsiębiorców bez wsparcia. W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację polskich firm, uruchomiliśmy dodatkowe środki m.in. z Tarczy Antykryzysowej, a także Tarczy Finansowej PFR 1.0. - przekazano.

Do tej pory z Tarczy Finansowej PFR 1.0 skorzystało 347 tysięcy przedsiębiorstw, do których łącznie trafiło ponad 60 miliardów złotych. Dzięki tym środkom ochroniono 3,2 miliona pracowników.

W komunikacie podkreślono, że ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z obecnego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość państw Unii Europejskiej. - Prognozy przewidują łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw członkowskich UE. Co ważne, Polska odnotowała drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. We wrześniu bezrobocie zharmonizowane wyniosło 3,1 proc. To drugi najniższy wynik po Czechach. Tymczasem we Francji bezrobocie osiągnęło poziom ok. 8 proc, a w Hiszpanii ponad 16 proc. - napisano.

 

PAP/am