Wiadomości
Radni opozycji krytykują formę pracy nad projektem uchwały o reformie rad dzielnic (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

środa,

25 listopada 2020

19:40

Radni PiS nie chcą makrokonwentów w Gdańsku. "Chcemy, by rola radnych dzielnicowych w mieście rosła"

Kolejne głosy krytyki dotyczące utworzenia konwentów makrodzielnicowych w Gdańsku. Radni z klubu radnych PiS w gdańskiej radzie miasta nie poprą projektu uchwały o reformie rad dzielnic.

- Tworzenie szczebla pośredniego to jest działanie w poprzek tym statutom, nad którymi pracowaliśmy tyle lat. Na pewno będziemy przeciwni zmianom dotyczącym naszej relacji z radami dzielnic. Chcemy, żeby nie odbierano im autonomii, żeby mieli własne zdanie, chcemy by rola radnych dzielnicowych w mieście rosła, a nie zanikała – mówi Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radych PiS w gdańskiej radzie miasta.

Radni opozycji krytykują formę pracy nad projektem uchwały o reformie rad dzielnic. - Komisja zajmująca się reformą powinna łączyć głosy radnych dzielnicowych, radnych miasta, społeczników. A tak naprawdę nie ma nic do powiedzenia. Koalicja Obywatelska sama przygotowuje jako własny byt projekty uchwał, a potem wrzuca je na posiedzenie komisji zrównoważonego rozwoju, a teraz po raz kolejny próbuje wepchnąć ten projekt na obrady, nie licząc się zupełnie z głosem rad dzielnic – zaznacza Przemysław Majewski.

ZMIANY

Autorzy projektu, Koalicja Obywatelska, przygotowali autopoprawkę do uchwały. Zakłada ona między innymi powstanie 10, a nie 13 konwentów makrodzielnicowych, wycofano pomysł opiniowania budżetów rad dzielnic przez konwenty. Te właśnie punkty wzbudzają najwięcej emocji.

ZDANIE PANI PREZYDENT

Uwag do uchwały dotyczącej utworzenia konwentów makrodzielnicowych nie ma prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która zapoznała się z projektem.

– Namawiałam do rozmów radnych miejskich i radnych dzielnicowych. Wiem, że zostały wypracowane rozwiązania kompromisowe, które zostały ujęte w autopoprawce. Kompromis, jak to kompromis, nigdy w stu procentach nie satysfakcjonuje obydwu stron. Dajmy szansę temu rozwiązaniu – mówi prezydent.

Głosowanie nad uchwałami dotyczącymi reform rad dzielnic zaplanowano na czwartkowej sesji rady miasta.

 

Aleksandra Nietopiel/pb