Wiadomości
(Fot. Pixabay)

niedziela,

22 listopada 2020

16:30

Utwory wesołe, pogodne, bez nuty nostalgii. Festiwal Chóralny Mundus Cantat Sopot od poniedziałku online

Dziewięć chórów z Azji, Europy i Ameryki Północnej weźmie udział w konkursie rozpoczynającego się w poniedziałek 16. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat Sopot. Z powodu pandemii COVID-19 tegoroczna impreza odbędzie się w wersji online.

Występy chórów zostaną zarejestrowane wcześniej w formie wideo.

- Uczestnicy festiwalu zostali podzieleni na kategorie: chór dziecięcy, młodzieżowy, mieszany oraz muzyka sakralna, folklor, pop i jazz" - powiedziała PAP dyrektor festiwalu Mundus Canta, Joanna Stankowska.

DZIEWIĘĆ ZESPOŁÓW

W konkursowej części festiwalu wystąpi dziewięć zespołów: chór młodzieżowy i kobiecy z miasta Birże (Litwa), Lira z Mińska (Białoruś), ResonArt Vocal Ensemble z Barcelony (Hiszpania), chór z Mahidol University (Tajlandia), Xiamen Siming District Musician Association Choir (Chiny), Staccato z National University Unam (Meksyk). Polskę reprezentować będą dwa chóry: Cantiamo Tutto z Wrocławia oraz ASbeek z Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku.

KONCERTY WOLNOŚCI

Oprócz tego, podczas festiwalu zaplanowano dwa Koncerty Wolności. Pierwszy z nich poświęcony będzie Białorusi, jako wyraz wsparcia dla obywateli tego kraju w walce o demokrację i wolność. Drugi z koncertów będzie dedykowany Wenezueli, przeżywającej kryzys gospodarczy.

Zaproszenie do udziału w tych okolicznościowych koncertach przyjęły m.in. chóry z Filipin (Kammerchor Manila), Stanów Zjednoczonych (San Diego Chorus and San Diego Women's Chorus), Izraela (Ensemble "Yladot Gdolot"), Kolumbii (Camerata Vocal de Medellin).

W koncercie dedykowanemu mieszkańcom Wenezueli wystąpi Chór Festiwalowy SSW Mundus Cantat z Sopotu, założony w 2009 r. przez Joannę Stankowską.

JAKIE UTWORY?

- Zaśpiewamy "New York, New York" z filmu Martina Scorsese z udziałem m.in. Lizy Minnelli i Roberta de Niro oraz utwór "Capricciata" Adriano Banchieri. To kompozycje wesołe, pogodne, na pewno nie nostalgiczne. Zależało mi na tym, aby mimo wszystko, nie były to żadne protest-songi - podkreśliła Stankowska.

Transmisje festiwalowych koncertów odbędą się na profilu Mundus Cantat Sopot na Facebooku.

Festiwal Mundus Cantat Sopot 2020 zakończy się 28 listopada.

 

PAP/pOr