Wiadomości
Żaglowiec będzie oświetlony od zachodu słońca do godziny 22.00 (Fot. KFP/Piotr Stareńczak)

sobota,

21 listopada 2020

13:10

Dzień świadomości o najczęstszej wadzie genetycznej. Z tej okazji "Dar Pomorza" i CKWS zostaną podświetlone na czerwono

Stacjonujący w Gdyni żaglowiec "Dar Pomorza" oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie będą od niedzieli do 29 listopada podświetlone na czerwono. Iluminacja zostanie włączona z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości o Zespole Delecji 22q11.Międzynarodowy Dzień Świadomości o Zespole Delecji 22q11, jednej z najczęstszych i jednocześnie najmniej znanych wad genetycznych, obchodzony jest 22 listopada.

- Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku z chęcią dołączyło do tego wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie 22q11 Polska. W naszym kraju odbywa się ono po raz pierwszy. W dniach od 22 do 29 listopada "Dar Pomorza" i Centrum Konserwacji Wraków Statków zostaną podświetlone na czerwono – poinformowała Małgorzata Bochenek z działu promocji NMM.

Żaglowiec będzie oświetlony od zachodu słońca do godziny 22.00, a CKWS w Tczewie od 16.00 do 21.55.

ZESPÓŁ DELECJI 22g11

W Polsce rocznie rodzi się średnio 380 dzieci cierpiących na Zespół Delecji 22q11, który jest chorobą genetyczną powodującą szereg wad i zaburzeń rozwojowych mogących dotyczyć każdego układu lub narządu. Osoby z Zespołem Delecji 22q11 wymagają wielospecjalistycznej i skoordynowanej opieki lekarzy z różnych dziedzin m.in. genetyki, kardiologii, kardiochirurgii, immunologii, endokrynologii, otolaryngologii, okulistyki, neurologii czy psychiatrii. Ważna jest wczesna diagnoza choroby.

 

 

PAP/ako